COMMISSIONER
FOR INFORMATION OF PUBLIC IMPORTANCE
AND PERSONAL DATA PROTECTION

logo novi


COMMISSIONER
FOR INFORMATION OF PUBLIC IMPORTANCE
AND PERSONAL DATA PROTECTION



logo novi

COMMISSIONER
FOR INFORMATION OF PUBLIC IMPORTANCE AND PERSONAL DATA PROTECTION

Version in Serbian only.

01.12.2008.Повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности поводом реаговања новинарских удружења УНС-а и НУНС-а, на „вест" да су све информације из процеса експланаторног скрининга у оквиру преговора са ЕУ проглашене тајним и да ће као такве бити недоступне јавности, као и поводом већег броја појединачних обраћања новинара из истог разлога, оцењује да би покушаји таквог ограничавања права јавности били без било каквог ваљаног правног основа.

С тим у вези, Повереник Родољуб Шабић је изјавио и следеће:

„У имејлу који је из Министарства унутрашњих послова упућен једном броју људи који су у процес експланаторног скринига били укључени, уз навођење да се ради о „обавезама на којима инсистира Европска комисија" заиста стоји да се „све информације и подаци до којих дођете пратећи експланаторни скрининг сматрају службеном тајном у наредних годину дана, те се као такви не смеју учинити доступним средствима јавног информисања и трећим лицима".

И „суштина" овог дописа и коришћење правне непостојеће терминологије и ранг потписника, указују на неразумевање суштине процеса скрининга и што је много важније на непознавање и неразумевање наших релевантних закона.

Законом о тајности података и Законом о слободном приступу информацијама од јавног значаја уређена су сва релевантна питања у вези са класификовањем поверљивих података као и приступу истим. Никаквим, поготово не неформалним захтевима било кога, не могу се и не смеју дезавуисати одредбе важећих закона.

Верујем да Европска комисија није постављала никакве посебне услове у вези са тајношћу информација у току процеса скрининга. Уосталом, и да их је поставила, такви захтеви би морали бити у озбиљној, документованој форми. А чак и да су постављени у одговарајућој форми, могли би се (због међународне куртоазије и несметаног тока преговора) прихватити само у односу на оцене, ставове и мишљења саме ЕК и њених представника и документе које они нашој страни стављају на располагање, а ни у ком случају на све документе и информације, дакле и оне које стварају и којима располажу наши органи власти и који су, по нашим законима, легитиман предмет интересовања наше јавности.

Желим да верујем да је имејл који је са правом изазвао реакције, израз и последица неразумевања и непознавања ствари на који се односи.

Убеђен сам да Европска комисија није захтевала потпуну тајност свих информација, чак и да није постављала никакве посебне услове у погледу тајности информација у вези са скринингом. А да бих отклонио сваки евентуални неспоразум с тим у вези, наредних дана ћу о тој теми обавити разговор са амбасадором Девенпортом, шефом Мисије ЕУ у Србији."