Šabić prosledio RIK žalbu Danas
ZastareloBeograd - Rodoljub Šabić, Poverenik za informacije najavio je da će, u skladu s procedurom koja je predviđena zakonom, da prosledi žalbu Danasa Republičkoj izbornoj komisiji, da će joj ostaviti rok da se izjasni o navodima žalbe i da će tek posle toga doneti odluku. "O tome kakva će konkretno ta odluka biti, iz principijelnih razloga, dok formalni postupak ne okončam, ne mogu da govorim mada se to verovatno na osnovu mojih javno iznetih načelnih stavova može pretpostaviti", naveo je Šabić za Danas.
Redakcija Danasa zatražila je od RIK da joj dostavi na uvid izveštaje stranaka o utrošenim sredstvima tokom predizborne iz kampanje. Iako je zakonski rok od 15 dana za odgovor istekao, RIK to još nije učinio. Miodrag Petrović, portparol RIK, izjavio da to i neće učiniti u narednih 90 dana dok RIK "ne izvrši proveru izveštaja".
Republička izborna komisija odlučiće na današnjoj sednici kome će biti poverena kontrola finansijskih izveštaja stranaka i koalicija koje su učestvovale u izborima. Sve stranke i koalicije koje su učestvovale na parlamentarnim izborima dostavile su izveštaje o finansiranju izborne kampanje, rekao je Beti portparol RIK Miodrag Petrović. RIK treba da odluči kome će poveriti kontrolu finansijskih izveštaja - stručnoj službi Skupštine Srbije u kojoj ima ovlašćenih revizora, ili nezavisnim revizorima. Prema Zakonu o finansiranju političkih stranaka RIK treba da proveri podatke iz izveštaja u roku od 90 dana od kada ih stranke i koalicije dostave, a za obavljanje tog posla može da angažuje i ovlašćene revizore. Izveštaj treba da bude objavljen u Službenom glasniku. Beta
Šabić podseća da Zakon o slobodnom pristupu informacijama predviđa da su informacije od javnog značaja, načelno, u svakom trenutku dostupne javnosti.
- Organ vlasti je dužan da onome ko traži te informacije iste dostavi bez odlaganja, najkasnije u roku od petnaest dana. To što neki državni organ ima ovlašćenja, odnosno obavezu da kontroliše te informacije nije od značaja za pravo javnosti da zna. To bi moglo da bude razlog za ograničenje pristupa javnosti jedino ako bi zbog prezentiranja informacija javnosti bilo ugroženo ostvarivanje tih ovlašćenja - navodi Šabić.
On ukazuje da je najbolji način da se informacije od javnog značaja učine dostupnim javnosti to da se one javno objave, čime se istovremeno omogućuje pristup informacijama praktično neograničenom krugu interesenata, umesto da se to čini tako što će informacije davati samo pojedinim medijima, novinarima, građanima, ili drugim subjektima.
- Nesporno je da organ vlasti u čijoj je nadležnosti odluka o objavljivanju u Službenom glasniku sam odlučuje o tome kada će to učiniti, ali to ne znači da nije u obavezi da i pre toga na drugi odgovarajući način odgovori na svaki zakonit zahtev za pristup informacijama - ukazuje Šabić.
On navodi da u je demokratskom društvu pravo javnosti da zna princip, a eventualno ograničenje tog prava samo redak izuzetak koji mora biti zasnovan na objektivnim, opravdanim razlozima.
Transparentnost Srbija je pre desetak dana, na osnovu proračuna zastupljenosti stranaka na televizijama i bilbordima, ustanovila da su gotove sve stranke, samo po tom osnovu, premašile zakonski dozvoljenu sumu (67 miliona dinara).
G17 Plus i LDP su novinarima naveli koliko su potrošili novca u kampanji (65,6 i oko 70 miliona dinara), ali ne i strukturu tih troškova i ko su bili donatori. Neobjavljivanje izveštaja otvorilo je i brojne spekulacije, a predsednica Saveta za borbu protiv korupcije Verica Barać smatra da se izveštaji ne prezentiraju javnosti zbog toga što stranke pokušavaju da prikriju svoje finansijere. M. Miloradović