Акредитовани предавачи из Службе Повереника, Наташа Мирјанић, Марко Милошевић и Марин Цетинић, у сарадњи са Комором здравствених установа Србије одржали су две обуке, у Пироту (4.10.) и у Лесковцу (25.10.), за запослене у сектору здравства у Пиротском, Топличком и Јабланичком округу. На предавањима су представници здравствених институција са територије ових округа били у прилици да се ближе упознају са начином остваривања права на приступ информацијама од јавног значаја и заштите података о личности, да отклоне своје недоумице и прошире постојећа знања. У области слободног приступа информацијама указивано је на грешке у поступању органа јавне власти када одговарају тражиоцима информација, уз осврт на димензије проблема са којима се представници органа јавне власти суочавају у условима “учесталих лукративно инспирисаних захтева за истоветним типом информација“ у одсуству законом уређеног појма злоупотребе овог права. У области заштите података указано је на важност усклађивања прописа у здравству на примерима из закона којима су уређене евиденције у здравству и закона који регулише права пацијента. Обукама је присуствовало око 40 представника различитих здравствених институција ових округа.
Обуке за припаднике полиције Полицијских управе Пожаревца (8.10.), Кикинде (15.10.), Ниша (17.10) и Крагујевца (25.10) одржали су Марко Милошевић, Марин Цетинић и Емина Ковачевић ;у сарадњи са Драганом Обрадовићем, лицем за заштиту података у МУП-у и уз подршку Мисије ОЕБС у Србији. Представници полиције упознати су са начелима обраде података и уз примере из праксе поступања Повереника илустровани су механизми заштите података и примена ових начела. У дискусији која је вођена стекао се увид у недоумице у примени Закона о заштити података о личности и примене других прописа у полицији, међу којима се полемика водила око овлашћења полиције да прикупља податке о легитимисаним лицима и доставља их „на оправдан захтев других физичких лица“ (чл. 75. Закона о полицији). Овим обукама присуствовало је око 250 запослених у овим Полицијским управама.
На обе обуке покренуто је питање прикупљања података о дијагнози запослених приликом отварања боловања у контексту остваривања њихових других, законом или уговором, гарантованих права. Учесници су указали на проблем утврђивања броја дана који се додељују породиљама, односно у случају запослених у МУП, да ли постоје разлози због којих лице не би могло да ради са оружјем.
Настављајући активности подизања свести о правима из делокруга Повереника ка ове две циљне групе, до краја године планирано је да се одрже обуке за запослене у здравству у Пчињском и Нишавском округу, те у преосталих осам полицијских управа у Србији.