Повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности Родољуб Шабић, упозорио је Министарство унутрашњих послова Републике Србије (МУП) да, јавно објављујући, без законског овлашћења или датог пристанка, фотографије и видео записа лица лишених слободе, као и текстуалне податке који одређују идентитет тих лица, врши недозвољену обраду података о личности.
С тим у вези, повереник Родољуб Шабић је изјавио и следеће:
„Након обављеног надзора над спровођењем и извршавањем Закона о заштити података о личности, константовано је да МУП на својој званичној веб презентацији објављује видео записе лишавања слободе снимљене од стране службених лица МУП-а, пропраћене текстуалним подацима о личности лица лишених слободе. Константовано је и да се потом, од стране истих службених лица фотографије и видео записи и подаци постављају и на фајл сервере Интернет сервиса - Youtube. Коначно, министарство на свом профилу у оквиру друштвене мреже Фејсбук, такође јавно објављује поменуте видео записе и текстуалне податке.
Тако постављени видео записи и подаци идентитет ових лица чини сасвим јасно одређеним за велики, неодређени број лица, којима су по различитим критеријумима претраге доступни.
Оваква обрада података о личности је по закону недозвољена, не само зато што не постоји правни основ, него и зато што је број и врста личних података који се обрађују у очигледној несразмери са сврхом обраде података.
Наиме, оправдана потреба да јавност буде информисана о активностима на сузбијању криминала, као и потреба да се неке од тих активности посебно промовишу може бити потпуно задовољена и објављивањем снимака на којима ће лица особа лишених слободе бити учињена непрепознатљивим и уз евентуално објављивање иницијала имена и презимена, а без икаквих других података о личности.
Осим разлога утврђених Законом о заштити података о личности у оваквим ситуацијама треба имати на уму и веома важну, Уставом и законима утврђену, презумпцију невисности по којој је свако невин док се правоснажном судском одлуком не утврди да је крив. А непотребно и потпуно обзнањивање идентитета лица које је само сумњиво и за које се касније не ретко испостави да је невино, може за то лице имати крајње непријатне, некад и неотклоњиве штетне последице.
Полазећи од тога да обрада података на горе описани начин није само недопуштена са становишта члана 8. тач. 1 и 7 Закона о заштити података о личности, него да се њом доводе у питање и нека друга Уставом зајамчена права о резултатима спроведеног надзора и Упозорењу које сам упутио МУП-у обавестио сам и Заштитника грађана.“