Повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности оцењује да пораст, и иначе константно великог. броја жалби које грађани, медији и остали подносе Поверенику указује на забрињавајући однос многих органа власти према правима утврђеним Закона о слободном приступу информацијама и Закона о заштити података о личности.
Оцењујући да се тзв. „предизборном атмосфером" такав однос можда може „објашњавати" али не и оправдати, Повереник је нагласио да је примарни, основни задатак органа власти извршавање закона и у оквиру тога остваривање и заштита права грађана и да се пропуштање те обавезе ничим не може правдати.
С тим у вези, повереник Родољуб Шабић је изјавио и следеће:
„Само у првој половини овог месеца у служби Повереника регистровано је преко 250 предмета. У претходном месецу, априлу било их је 517, у марту 475. То је темпо који чини вероватним да би број регистрованих предмета у току 2012. године могао бити и 6.000, дакле, за око 30% већи него у претходној 2011. години, у којој је опет био регистрован пораст од око 40% у односу на 2010. годину. При томе, реч је само о предметима у којима се води формалан поступак. Број неформалних обраћања грађана и контаката са њима је бар неколико пута већи.
Евидентно је да убрзано расте и број предмета везаних за заштиту података о личности (од почетка године око 500), али већина жалби везана је за слободу приступа информацијама.
Овако велики број предмета двоструко је забрињавајући. Пре свега, због тога што се велики број, чак већина жалби могла избећи, уз мало одговорнији и коректнији однос првостепених органа према захтевима грађана. Често се не поступа ни по сасвим неспорним захтевима. Уз то, с обзиром да Повереник, услед хроничног недостатка услова за рад, ради са бројем сарадника који је знатно мањи од предвиђеног, није могуће да се по жалбама поступа у жељеном и законом утврђеном року.
Посебну пажњу заслужује недовољна транспарентност у области јавних финансија. Крајње је време да се учини неспорним да су било какви проблеми у приступу информацијама о располагању јавним, буџетским новцем апсолутно непожељна, забрињавајућа ствар. У круг нужних претпоставки за остваривање најављиваних и Србији неопходних резултата у борби против корупције неизбежно спада прихватање и поштовање чињенице да је пуна прегледност располагања јавним новцем на свим нивоима незаменљив механизам контроле власти од стране јавности и можда најефикасније превентивно средство у борби против корупције, злоупотреба, нерационалности."