Повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности је данас упутио Влади Републике Србије иницијативу да Народној скупштини Републике Србије предложи Закон о безбедносним проверама.
С тим у вези повереник Родољуб Шабић је изјавио следеће:
„Потреба да се у одређеним ситуацијама односно ради обављања одређених функција и послова спроводе одговарајуће безбедносне провере је реалност односно неминовност у свакој савременој држави. Али управо стога не смемо толерисати чињеницу да постоје бројни недостаци и спорна питања у вези са вршењем тзв. „безбедносних провера" код нас.
Материја безбедносних провера је већ деценијама уређена у Србији у неколико закона и других прописа, али само сегментарно, непотпуно и непрецизно.
Већина ових закона и прописа не садржи одредбе о основним појмовима, субјектима који се проверавају, сврси и поступку вршења провера, роковима, и др, што оставља исувише простора за дискреционо тумачење и поступање надлежних органа, чак и појединаца.
Вишедеценијска примена ових, али и раније важећих прописа са истим или сличним решењима, доводила је и данас доводи до кршења људских права и слобода, посебно права на приватност, односно права на заштиту података о личности. Нпр. обрада података често се врши без законског основа или законитог пристанка лица чији се подаци обрађују; често се врши обрада података трећих лица, по правилу чланова породице, за које лице чији се подаци обрађују не може да да сагласност; скоро без изузетка не поштују се одредбе Закона о заштити података о личности којима се уређује право на обавештење о обради података о личности, право на увид у исте, право на копију ових података и др, а за шта је законом предвиђена прекршајна, а у одређеним случајевима и кривична одговорност.
Закон чије доношење иницирам требало би да омогуће надлежним органима да врше безбедносне провере у свим ситуацијама у којима се оцени и законом, у складу с Уставом (који у чл. 42. предвиђа да се „прикупљање, држање, обрада и коришћење података о личности уређују законом", што безбедносне провере свакако јесу) предвиди да је то потребно, али би таква решења истовремено била јасна и прецизна и усаглашена са Уставом Републике Србије, Законом о заштити података о личности, као и општеприхваћеним правилима међународног права."