ПОВЕРЕНИК
ЗА ИНФОРМАЦИЈЕ ОД ЈАВНОГ ЗНАЧАЈА
И ЗАШТИТУ ПОДАТАКА О ЛИЧНОСТИ


logo novi


ПОВЕРЕНИК
ЗА ИНФОРМАЦИЈЕ ОД ЈАВНОГ ЗНАЧАЈА
И ЗАШТИТУ ПОДАТАКА О ЛИЧНОСТИ



logo novi

ПОВЕРЕНИК
ЗА ИНФОРМАЦИЈЕ ОД ЈАВНОГ ЗНАЧАЈА
И ЗАШТИТУ ПОДАТАКА О ЛИЧНОСТИ





Читај ми

03.12.2008.Повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности је у периоду април-децембар 2012. године реализовао, у сарадњи са експертима ЕУ, Информацијским повереником Републике Словеније и његовим сарадницима, пројекат „Унапређење заштите података о личности у Србији" тзв. Лаки Твининг (Twinning Light), који је финансирала Европска унија.

Један од важних резултата пројекта је анализа усклађености Закона о заштити података и личности (ЗЗПЛ) са релевантним законодавством и стандардима ЕУ. Повереник је данас Влади Србије и Министарству правде и државне управе доставио Информацију која садржи сугестије измена и допуна Закона о заштити података о личности потребних ради његовог усаглашавања са стандардима ЕУ. Повереник је апеловао да се без одлагања приступи раду на изменама и допунама ЗЗПЛ као и доношењу подзаконских аката из надлежности Владе са којима се несхватљиво дуго касни.

С тим у вези Повереник Родољуб Шабић је изјавио и следеће:

„Значај, а посебно обим измена и допуна ЗЗПЛ које се сугеришу упућује на закључак  да највероватније треба приступити изради потпуно новог текста закона. Наиме, оцена је експерата ЕУ да у Закону који садржи 63 члана потребно је изменити или допунити неких 50-так чланова.

Уз то, осим усаглашавања постојећих одредби са стандардима из Конвенције 108. СЕ и Директиве 95/46 ЕЗ нужно је, да би се бар на елементарном нивоу уредиле неке деликатне, а потпуно и ризично неуређене области обраде података о личности, као што су видео надзор, биометријске мере, директни маркетинг, у текст закона унети и потпуно нове одељке, дакле низ нових одредби.

Наравно, много битније од формалног усаглашавања законских одредби са релевантним документима ЕУ је обавеза државе да обезбеди остваривање и заштиту Уставом Србије зајамчених права грађана. Зато сам и апеловао на то да се овом послу приступи што пре, без одлагања.

Досадашњи игнорантски однос према проблемима у овој области мора да се промени. Несхватљиво је да више десетина месеци чак и неколико година Влада доцни са доношењем неопходних подзаконских аката. Неспорно је да је за највећи део те доцње одговорна претходна Влада, али то за актуелну Владу не би смело бити никакво оправдање већ напротив, стимуланс да доцњу отклони, а њене, извесно штетне, последице што је могуће више смањи. Информација коју сам доставио Влади и надлежном министарству има за циљ да подстакне и помогне напоре у том правцу."

Збирни месечни статистички

подаци

на дан 31.10.2024

У ПРОЦЕДУРИ: 16.095

ОБРАЂЕНО: 165.773

Опширније...