ПОВЕРЕНИК
ЗА ИНФОРМАЦИЈЕ ОД ЈАВНОГ ЗНАЧАЈА
И ЗАШТИТУ ПОДАТАКА О ЛИЧНОСТИ


logo novi


ПОВЕРЕНИК
ЗА ИНФОРМАЦИЈЕ ОД ЈАВНОГ ЗНАЧАЈА
И ЗАШТИТУ ПОДАТАКА О ЛИЧНОСТИ



logo novi

ПОВЕРЕНИК
ЗА ИНФОРМАЦИЈЕ ОД ЈАВНОГ ЗНАЧАЈА
И ЗАШТИТУ ПОДАТАКА О ЛИЧНОСТИ





Читај ми

26.11.2008Повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности Родољуб Шабић разговарао је данас са Владимиром Божовићем државним секретаром МУП-а о отвореним питањима у вези са применом Закона о зашттити података о личности у Министарству унутрашњих послова.

Посебне теме разговора били су раније дата упозорења и иницијатива повереника да се тзв. безбедносне провере уреде законом. Државни секретар је информисао повереника да су с тим у вези у оквиру МУП-а предузете одговарајуће активности и да је припремљена радна везија измена и допуна Закона о полицији и да ће министарство настојати да те измене и допуне буду и формално предложене  што пре.

С тим у вези повереник Родољуб Шабић је изјавио и следеће:

„Потреба да се ради обављања одређених функција или послова спроводе одговарајуће обраде података о личности познате као тзв. безбедносне провере је реалност,  неминовност у свакој савременој држави, па наравно и нашој. Управо зато оне треба да буду уређене у складу са Уставом и јасно и прецизно, а не на начин који има за последицу бројне недостатке, дилеме и спорна питања.

Имајући у виду постојеће недостатке, посебно чињеницу да Устав Србије у члану 42. изричито предвиђа да се "прикупљање, држање, обрада и коришћење података о личности уређују законом", још средином октобра 2012. сам упутио Влади Србије иницијативу да се безбедносне провере уреде законом.

Код нас је већ деценијама та материја уређена само сегментарно, непотпуно и непрецизно, одредбама пар закона и углавном подзаконских прописа. Већина  њих не садржи одредбе о основним појмовима, сврси и поступку вршења провера, и др, и оставља исувише простора за дискреционо поступање органа, чак и појединаца.

Вишедеценијска примена оваквих прописа доводила је и данас доводи до кршења људских права и слобода, посебно права на приватност, односно права на заштиту података о личности. Недопустиво често не поштују се одредбе Закона о заштити података о личности којима се уређују права лица чији подаци се обрађују, иако је за то законом предвиђена прекршајна, а у одређеним случајевима и кривична одговорност.

Подносећи Влади Србије Иницијативу имао сам идеју да материја безбедносних провера буде уређена једним законом у оквиру кога би биле конкретизоване надлежности различитих субјектата – МУП, БИА, ВБА. Али, Уставом утврђен услов да ова метерија буде уређена законом, а не подзаконским актима, може бити испуњен и парцијално, кроз неколико закона.

Зато активности МУП-а на измени Закона о полицији свакако оцењујем позитивно, изражавајући наду да ће њиховим усвајањем у догледно време бити учињен још један корак у правцу усклађивања правног поретка са принципима утврђеним Уставом Србије. И наравно наду да ће што пре и активности других субјеката који се баве безбедносним проверама бити уређене онако како то предвиђа Устав Републике Србије."

Збирни месечни статистички

подаци

на дан 31.10.2024

У ПРОЦЕДУРИ: 16.095

ОБРАЂЕНО: 165.773

Опширније...