Повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности још једном јавно упозорава правна лица и предузетнике који се баве пословима приватног обезбеђења да задржавањем личних карата посетилаца који улазе у објекте који они обезбеђују врше недозвољену обраду података о личности и крше Закон о заштити података о личности.
Овлашћење и потреба за провером нечијег идентитета увидом у идентификациони документ никад (осим када је то изричито предвиђено законом) не подразумевају задржавање тог документа. Закон о приватном обезбеђењу не даје основ за задржавање личних докумената, па њихово задржавање представља несврсисходну, недозвољену обраду података о личности. Задржавање докумената, такође (као и евентуално фотокопирање) извесно повећава и ризике могућих злоупотреба.
Повереник подсећа да је још пре неколико месеци након Упозорења које је, истим поводом, упутио МУП-у, поступајући по том Упозорењу, министар унутрашњих послова упутио свим полицијским управама у Србији акт којим је наложено "да одмах престану са задржавањем личне карте и друге јавне исправе са фотографијом лица којима се издаје дневна пропусница за улазак у објекте МУП-а и других објеката на територији Републике Србије где су полицијски службеници ангажовани на пословима обезбеђења."
Реакција МУП-а на Упозорење Повереника значила је прекид вишегодишње лоше праксе, а требало је и да буде користан пример за све друге субјекте који се баве сличним пословима. Нажалост, бројни субјекти који се баве пословима обезбеђења и даље настављају са поменутом лошом праксом.
Повереник подсећа да су за кршење Закона о заштити података о личности предвиђене прекршајне казне (од 50.000 до 1.000.000 за правно лице, од 20.000 до 500.000 за предузетника). Повереник ће, разуме се, у складу са својим обавезама поступати по пријавама грађана и подносити захтеве за покретање прекршајног поступка, али сматра далеко целисходнијим и одговорнијим да субјекти који врше послове обезбеђења своје поступање сами доведу у склад са законом.