Повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности упутио је Министарству унутрашњих послова (МУП) Упозорење на неправилности у обради података о личности учесника поступка оспособљавања кандидата за возаче (кандидата, предавача, испитивача и инструктора), услед којих је таква обрада података о личности, супротна одредбама Закона о заштити података о личности и недозвољена.
Повереник је обавезао МУП да га у року од 15 дана од дана пријема Упозорења обавести о мерама и активностима за отклањање наведених неправилности.
Повереник је поступак надзора покренуо поступајући по представци Синдиката запослених у ауто-школама Србије коју му је проследио Заштитник грађана. У поступку надзора утврдио је да се применом три правилника које је донео министар унутрашњих послова спроводи обрада података о личности која подразумева формирање нових великих збирки података о личности, укључујући и податке настале аудио-видео снимањем и употребом софтверских апликација.
Правилници, као подзаконски акти, не могу представљати правни основ за обраду података о личности, будући да Устав Републике Србије (чл. 42) изричито предвиђа да се обрада података о личности уређује законом.
Ни "пристанак" за обраду података о личности, у конкретном случају, не може представљати ваљан правни основ. Да би пристанак за обраду био пуноважан мора представљати слободно дату изјаву воље. Уколико би кандидату у поступку оспособљавања за возача, због недавања пристанка било онемогућено да исти похађа, не може се говорити о слободно датом пристанку. Исто важи и за пристанак предавача, испитивача и инструктора, јер би наведена лица због ускраћивања сагласности била доведена у ситуацију да не могу да обављају свој позив.
Повереник подсећа да је и раније, у вези са израдом Закона о безбедности саобраћаја (ЗОБС) на достављене Нацрте ЗОБС-а дао МУП-у више мишљења у којима је указао на потребу преиспитивања оправданости увођења аудио-видео снимања кандидата, предавача, испитивача и трећих лица током трајања теоријске обуке и теоријског испита, сматрајући да би при недовољно дефинисаној сврси описане обраде података о физичким лицима, спровођење такве обраде могло бити прекомерно, тј. да би се њиме несразмерно могло задирати у сферу приватности лица. Повереник је и тада упозорио е да, уколико МУП ипак оцењује да је примена методе аудио-видео надзора заиста неопходна и у предвиђеној мери, њену примену (спровођење конкретних радњи) мора прописати одговарајућим одредбама закона.
Повереник упозорава да конкретан случај није изолован изузетак већ заправо један у низу сличних и изражава забринутост због учесталих поступака разних органа власти којима се, иначе лоше, наслеђено стање у области података о личности додатно погоршава.