Повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности Родољуб Шабић је у писму министру здравља др Златибору Лончару апеловао на предузимање мера којим би се обезбедило да се видео надзор у установама психијатријског типа успостaвља и да функционише на законит начин и у складу са стварном сврхом и сразмерно њој.
Повереник је претходно, поводом представке дела запослених, спровео поступак надзора над спровођењем и извршавањем Закона о заштити података о личности у Клиници за психијатрију Клиничког центра Србије. Подносиоци представке су указали на етичке, стручне и правне импликације обраде података о личности путем видео надзора, посебно на питање користи таквог надзора над пацијентима у односу на могуће нежељене појаве, уз навођење примера да се такав надзор не спроводи на Војно-медицинској академији због негативног става психијатара.
У поступку надзора утврђено је да су камере система видео надзора постављене у свим просторијама у којима бораве пацијенти, укључујући собе, просторије за дневни боравак, просторије за радну терапију и ходнике, чак, што је посебно деликатно. и у унутрашњости тоалета. Као сврха овакве обраде наведена је безбедносна превенција, спречавање самоповређивања или наношења повреда другим лицима од стране пацијената и заштита имовине Клиничког центра, а потом и доказивање у случају инцидентних догађаја, а као правни основ наведене су одредбе Закона о приватном обезбеђењу.
Међутим, у директној супротности са наведеном сврхом је чињеница да нико од медицинског особља у реалном времену не прати слику са камера и није за то задужен. Исти проблем постоји и у вези са наведеним правним основом будући да је у поступку утврђено да пацијенти нису претходно упознати са вршењем видео надзора, а да Клинички центар не поседује акте који се односе на процену ризика, нити друге релевантне акте у смислу члана 34. Закона о приватном обезбеђењу које би овакву обраду података чиниле допуштеном.
У претходне две године Повереник је спроводивши надзор у неколико психијатријских установа био у прилици да се суочи са праксом која је врло неусклађена и разнолика. Тако се нпр. за разлику од већ поменуте ВМА у којој се видео надзор не врши, у неким другим установама као нпр. у Специјалној болести за психијатријске болести "Свети врачеви" у Новом Кнежевцу видео надзор спроводи. Међутим, пацијенти су претходно упознати са постојањем система, а медицинско особље континуирано прати слику са камера. Камере су постављене у деловима објекта у којима су смештени пацијенти који су опасни по себе и околину, са акутним стањима и сл., и нови пацијенти за које је потребна посебна процена, док друге просторије нису под видео надзором, поготово не просторије чије снимање представља посебно грубо задирање у приватност.
Повереник сматра да је нужно обезбедити закониту, сврсисходну и уједначену праксу, увек имајући у виду чињеницу да пацијенти са менталним сметњама у складу са Законом о заштити лица са менталним сметњама имају и задржавају, у свим конкретним околностима, право на хуман третман и поштовање достојанства укључујући и право на приватност, и очекује од министарства предузимање мера којима ће то бити обезбеђено.