Повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности је поновно апеловао на Владу Републике Србије да почне да извршава обавезу утврђену чланом 28 ст. 2 Закона о слободном приступу информацијама - да у случају потребе обезбеђује извршење решења Повереника. Повереник оцењује да неизвршавањем ове обавезе Влада објективно подстиче недисциплину према закону и изазива оправдано незадовољство код грађана и других који не могу да остваре своје право утврђено законом и потврђено одлуком надлежног органа.
Kao посебно неприхватљиво и забрињавајуће Повереник оцењује да, уз то што Влада не обезбеђује извршење решења Повереника, структуре или појединци директно подређени Влади чак подстичу на неизвршавање, по закону обавезујућих налога Повереника. Без обзира да ли се иза таквих поступака крије зла намера или незнање и нестручност, они не смеју да се толеришу и морали би имати за последицу и прекршајну и радноправну одговорност.
С тим у вези Повереник Родољуб Шабић је изјавио и следеће:„То што Влада већ четири године, колико се примењује Закон о слободном приступу информацијама не извршава ову обавезу изазива озбиљно незадовољство код грађана и других који желе да остварују уставом и законом зајамчено право. Незадовољство су ми формално изразили и УНС и НУНС, који ће, полазећи од тога да неизвршавање обавезујућих одлука надлежног органа представља класичан пример „лоше управе", тражити да се, у оквиру својих овлашћења у решавање овог проблема укључи и Заштитник грађана. Убеђен сам да ће се Заштитник грађана одазвати том позиву.
Посебно забрињавају информације које говоре да представници појединих структура под контролом Владе, чак подстичу органе власти да не извршавају налоге Повереника за информације. Актуелан и драстичан пример је ускраћивање медицинске документације Анђелке Поповић која је преминула пре неколико месеци, на Гинеколошкој клиници у Крагујевцу, после порођаја. Из Здравственог центра „Студеница" у Краљеву због високог крвног притиска била је упућена у Крагујевац, без пратње лекара, иако је према налазу здравствене инспекције имала главобољу и повремено губила свест. Изражена је, јавно, сумња да из Краљева није била послата ни пратећа медицинска документација, што је додатно отежало рад лекарима у Крагујевцу. И поред тога, и поред налога Повереника за информације и заштиту података о личности ЗЦ „Студеница", Краљево одбија да њеном супругу преда копије докумената, позивајући се на некакво некомпетентно, јавности такође недоступно мишљење Министарства здравља, односно инспекције у његовом саставу.
Позивање, од стране органа власти, на непоштовања обавезујућих одлука других органа власти је нешто што је, у уређеној држави незамисливо, скандалозно. Њим се, у конкретном случају, без обзира да ли су основане или не, потхрањују присутне сумње и продубљује неповерење у законе и институције система."