Повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности Родољуб Шабић, на основу обраћања и реакција лекара и српске Лекарске коморе оцењује да постоје бројне дилеме у вези са предстојећом обавезом лекарских ординација, клиника, болница и других да од 01. јуна ове године издају пацијентима фискалне рачуне за извршене услуге.
Повереник сматра да је потребно да Министарство здравља, у сарадњи са другим надлежним министарствима учини додатни напор да би се, ако је то могуће дилеме отклониле и предупредили могући ризици обраде приватности пацијената.
С тим у вези Повереник је поред осталог нагласио:
„Веома је битно да се отклоне све сумње у вези са могућим угрожавањем приватности односно повредама заштите података о личности. Чланом 16. Закона о заштити података о личности, подаци о здравственом стању сврстани су у категорију нарочито осетљивих података. То значи да је обрада тих података (бележење, коришћење, стављање на увид, на други начин чињење доступним...) дозвољена само уз пристанак личности на коју се подаци односе, а само изузетно и без пристанка, кад је то законом изричито прописано и у сврхе утврђене законом.
Mеђутим, одређена овлашћења инспекцијских органа која се односе на контролу фискалних рачуна уопште, могла би у пракси довести до тога да подаци о здравственом стању пацијента, који би директно или индиректно могли или морали да буду предмет фискалних рачуна, буду обрађивани а да за то не постоји потребан, изричит законски основ.
Са становишта реалних фискалних интереса ова фискализација је апстрактна мера, с којом се не мора журити, јер је без икаквих конкретних финансијских ефеката у виду додатних прихода буџета. Наиме, иако се медицинским установама уводи обавеза издавања фискалних рачуна, они су и даље ослобођени ПДВ-а. То значи, да би се могло наћи довољно времена да би се предузело оно што је потребно да се сва отворена питања и дилеме присутне у јавности и стручним круговима, преиспитају и ако је то могуће, отклоне."