Повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности доставио је Влади Србије Предлог Националне стратегије спровођења заштите података о личности. Овај документ је сачињен у сарадњи са експертима Комисије ЕУ. Био је предмет стручне расправе на међународном регионалном скупу одржаном средином маја у Београду. Након тога био је предмет консултација са домаћим експертима и тромесечне јавне расправе. После анализе сугестија уобличена је финална верзија и данас достављена Влади Србије. (Текст Предлога Стратегије може се видети на www.poverenik.org.rs, у рубрици „Архива").
Оцењујући да је усвајање оваквог документа веома битно за неопходно убрзање имплементације европских стандарда у овој области људских права, Повереник Родољуб Шабић је изјавио и следеће:
„Споразумом о стабилизацији и придруживању са ЕУ обавезали смо се да наше законодавство ускладимо са европским стандардима заштите података о личности као и да обезбедимо стварну примену тих стандарда у пракси. А и без те формалне обавезе било је крајње време да почнемо да мењамо стање у овој потпуно запуштеној области људских права.
Усвајањем, пре отприлике годину дана, новог Закона о заштити података о личности и ратификовањем Допунског протокола уз Конвенцију 108 СЕ, тај велики посао ни случајно није окончан, већ је само, и то формално, започет. На жалост, у протеклих готово годину дана пропуштено је много тога што се и могло и морало урадити. У забрињавајућој доцњи смо и на плану хармонизације прописа и на плану упознавања грађана и најшире јавности и субјеката који се баве обрадом података о личности са садржином, значајем и домашајем нових права и, посебно, на плану успостављања и оспособљавања ефикасног механизма независног надзора над остваривањем стандарда у пракси. Последице те доцње треба отклонити што пре јер ће, у противном, постати озбиљан проблем у нашем приближавању ЕУ.
У битно погоршаним економским условима остваривање прокламованих циљева који су највећим делом у сфери одговорности Владе и извршне власти је, разуме се, додатно отежано. Израда Предлога Стратегије којом се дефинишу кључни циљеви, неопходне мере и активности, улога и одговорност Владе, Повереника и других субјеката је покушај да се помогне у остваривању зацртаних циљева и извршавању преузетих међународних обавеза. Искуства других транзиционих земаља говоре да је веома важно да Влада што пре усвоји овај или сличан документ, јер је постојање и, наравно, спровођење јасно дефинисане стратегије битна претпоставка за брже остваривање резултата какви су нам потребни."