Повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности оцењује да је за стање у области заштите података о личности веома илустративан и истовремено врло забрињавајући податак да је од 15.маја када је успостављен Регистар збирки података о личности обавезу пријављивања збирки података о личности извршио изузетно мали број субјеката. Повереник је оцењујући да је низак ниво знања о садржини стандарда заштите података о личности и обавеза утврђених Законом о заштити података о личности, на практично свим нивоима, главни проблем у имплементацији Закона Повереник Родољуб Шабић је изјавио и следеће:
„Податак да је од више десетина хиљада субјеката обавезу пријављивања збирки података у Регистар извршило свега шездесетак њих, од чега само неколико државних органа, је алармантан. Пропуштањем извршења обавеза хиљаде субјеката (предузећа, установа, предузетника, органа власти) чини прекршаје за које су запрећене казне до милион динара. Већина пропуста није последица намере, већ последица околности - кашњења Владе у доношењу потребних подзаконских прописа, а посебно неинформисаности, незнања. Људима треба помоћи и зато, као што сам и раније говорио, казне нису прва ствар на којој треба инсистирати. Наравно, објашњење није оправдање и ако се са оваквим неодговорним односом настави, мораће се покретати прекршајни поступци. За почетак свакако против оних који су дужни да дају позитиван пример – против органа власти.
Најважније је да се имплементација европских стандарда у области заштите података о личности третира као комплексан, државни задатак чије извршавање подразумева много у разним областима - нормативног уређења, организације и логистике и пре свега едукације. То захтева одговорно и координирано деловање великог броја субјеката, што није могуће у атмосфери импровизације, за шта је потребна осмишљена, унапред дефинисана стратегија која подразумева јасно дефинисање свих циљева, носилаца, рокова и средстава за реализацију циљева, те одговорности за њихово неостваривање. Подсећам да смо моји сарадници и ја у сарадњи са експертима Комисије ЕУ још пре годину дана припремили а потом доставили Влади Србије текст Предлога националне стратегије о заштити података о личности и још једном апелујем на Владу да ту стратегију коначно усвоји.
Након усвајања стратегије морало би се, без одлагања, максимално одговорно и енергично приступити њеној реализацији. У противном, и иначе велики раскорак између Устава, Закона о заштити података о личности и међународних стандарда са једне и праксе са друге стране, и даље ће се повећавати. Да би се спречило угрожавање зајамчених људских права у значајном обиму, то се мора променити.