Повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности, Родољуб Шабић, састао се данас са представницима Мреже за реституцију и разговарао са њима о проблемима у вези са приступом информацијама од значаја за денационализацију односно реституцију. Оцењујући као неприхватљиву чињеницу да Межа за реституцију до већине релевантних информација долази тек након жалби Поверенику и његових интервенција, Повереник је најавио да ће у посебном писму председнику Владе Републике Србије указати на неопходност далеко веће транспарентности свих поступака државних органа у вези са реституцијом.
С тим у вези, Повереник Родољуб Шабић је изјавио и следеће:
„Апсурдан је и забрињавајући велики број жалби које је Мрежа за реституцију морала да поднесе Поверенику за информације. Поднето је чак 98 жалби против разних органа власти, углавном министарстава. До сада је решено 71 жалба. У 42 случаја, одмах након интервенције Повереника, након његовог захтева да се орган власти изјасни, и без посебног налога, дате су информације које су претходно ускраћене, а у 19 случајева информације су дате након што је Повереник то и формално наложио. Међутим, један мањи број налога још није извршен или је извршен „про форме“ и само делимично., а тренутно је у поступку 27 жалби Мреже за реституцију.
Ови и оволики проблеми у остваривању права на слобoдан приступ информацијама не могу се ничим оправдати, поготово што је реч о информацијама од вишеструког јавног значаја. Чиме се нпр. може објашњавати ускраћивање информација о законима или документима који би и иначе морали бити на јавној расправи или о постојању или непостојању и стању рачуна који су законом наменски предвиђени управо у сврху реституције?
Сва питања у вези са денационализацијом су оправдани, легитиман предмет интересовања грађана који су заинтересовани да се имовина која је некад одузета њиховим породицама врати, али и више од тога. Она су и легитиман предмет интресовања свих грађана Србије, јер од начина, врсте и обима реституцију зависи и део терета који ће директно или индиректно и они сносити. И наравно, питање реституције је легитиман предмет интересовања најшире јавности и с обзиром на чињеницу да ће однос државе према истом и начин решавања извесно бити од утицаја и на процес европских интеграција Србије.
Полазећи од наведених разлога, у писму који ћу упутити председнику Владе Републике Србије указаћу на потребу, заправо неопходност далеко већег степена транспарентности свих активности државвих органа на плану реституције.“