ПОВЕРЕНИК
ЗА ИНФОРМАЦИЈЕ ОД ЈАВНОГ ЗНАЧАЈА
И ЗАШТИТУ ПОДАТАКА О ЛИЧНОСТИ


logo novi


ПОВЕРЕНИК
ЗА ИНФОРМАЦИЈЕ ОД ЈАВНОГ ЗНАЧАЈА
И ЗАШТИТУ ПОДАТАКА О ЛИЧНОСТИ



logo novi

ПОВЕРЕНИК
ЗА ИНФОРМАЦИЈЕ ОД ЈАВНОГ ЗНАЧАЈА
И ЗАШТИТУ ПОДАТАКА О ЛИЧНОСТИ





Читај ми

01.12.2008.Повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности поднео је, у складу са чл. 28 ст. 4. Закона о слободном приступу информацијама од јавног значаја Влади Србије захтев да, применом мера из своје надлежности, односно непосредном принудом, обезбеди извршење решења Повереника којим је Директорату цивилног ваздухопловства Републике Србије наложио да тражиоцу, односно јавности стави на располагање копије докумената из којих се може сазнати висина исплаћене накнаде члановима Савета Директората, правни основ за исплату наведене накнаде, те начин утврђивања висине исте.

Повереник је оцењујући да непоступање Директората цивилног ваздухопловства по коначном и извршном решењу представља и повреду Уставом и законом зајамчених права грађана, о истом обавестио и Заштитника грађана затраживши од њега да предузме мере из своје надлежности.

С тим у вези, Повереник Родољуб Шабић је изјавио и следеће:

Реч је о ситуацији која говори да неки јако тешко прихватају чињеницу која је у фундаменту сваког уређеног друштва – да закони и одлуке надлежних органа важе за сваког. Иако су подаци о платама, накнадама и сличним примањима из јавних извора, без икакве сумње апсолутно легитиман предмет интересовања јавности и морали би бити доступни најширој јавности на проактивној основи – уредним и ажурним објављивањем на електронској презентацији органа власти, Директорат цивилног ваздухопловства не само да их није ставио јавности на располагање на такав начин, него то није учинио ни поводом директног захтева тражиоца информације, па чак ни након коначног извршног и обавезујућег решења Повереника донетог по жалби тражиоца информације.

На захтев тражиоца информације Повереник је, у поступку извршења свог решења Директорату изрекао две новчане казне у укупном износу од 200.000 динара. Директорат је платио казне али није поступио по налогу Повереника, већ је против истог поднео тужбу Управном суду Републике Србије.

Будући да је поднета тужба недопуштена, и да, чак и да је допуштена не би одлагала извршење решења, а да је изрицањем казни у износу од 200.000 динара Повереник исцрпео могућности принудних мера које он има на располагању затражио сам од Владе Републике Србије да обезбеди извршење решења Повереника непосредном принудом како је то прописано чл. 28. ст. 4. Закона о слободном приступу информацијама од јавног значаја

Имајући у виду да поступање Директората представља пример онога што зовемо “лоша управа” и да се истим повређују на Уставу и закону заснована права грађана о свим околностима овог случаја обавестио сам и Заштитника грађана, очекујући од њега да предузме мере из своје надлежности.”

Збирни месечни статистички

подаци

на дан 31.10.2024

У ПРОЦЕДУРИ: 16.095

ОБРАЂЕНО: 165.773

Опширније...