COMMISSIONER
FOR INFORMATION OF PUBLIC IMPORTANCE
AND PERSONAL DATA PROTECTION

logo novi


COMMISSIONER
FOR INFORMATION OF PUBLIC IMPORTANCE
AND PERSONAL DATA PROTECTION



logo novi

COMMISSIONER
FOR INFORMATION OF PUBLIC IMPORTANCE AND PERSONAL DATA PROTECTION

Version in Serbian only.

Повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности, Милан Мариновић, поздравља заједничко саопштење „Обавеза документовања не престаје у кризи, него постаје још значајнија“, које су 4. маја 2020. године потписали Међународна конференција повереника за информације (ICIC), у чијем раду учествује Повереник, Међународни савет архивиста (ICA), UNESCО и још неколико других организација.

У предметном саопштењу, ICIC, ICA, UNESCО и други позивају органе власти, пословни сектор и истраживачку заједницу широм света, да документују одлуке које су донели и трансакције које су остварили за време трајања пандемије COVID-19, као корисне за данашње време и за будућност.

Искуство нас учи да је сачувана документација која је настала током других пандемија, нпр. „Шпанског грипа“ (1918), била од велике користи за савладавање проблема и недаћа у наредним, сличним ситуацијама. У том смислу, грађа настала током пандемије вируса COVID-19 биће од велике користи у даљем изучавању пандемије у циљу благовременог предузимања потребних мера.

Разумевање вредности чувања и управљања документима и архивама заснива се на три основна начела:

  • Све донете одлуке морају бити документоване и сачуване, посебно одлуке које доноси извршна власт и којима се уређују веома значајне интервенције на тржишту, одлуке у области здравства и одлуке којима се уређује свакодневни живот више милијарди људи.
  • Сачуване документе, евиденције и податке у свим секторима потребно је одговарајуће обезбедити. Ова обавеза односи се не само на органе извршне власти, већ и на привреду, истраживачку и академску заједницу, где је неопходно изградити свест о потреби документовања, као и обезбеђивања и правилног управљања подацима.

Документовање економског и друштвеног утицаја текуће пандемије COVID-19 би требало да помогне не само да се предвиде и/или предупреде слични догађаји, него и да допринесе бољем разумевању утицаја који овај догађај има на живот садашње, али и будућих генерација.

  • Приступ дигиталном садржају требало би да се олакша током времена, уз поштовање мера безбедности. Проучавање дигиталног садржаја о пандемији COVID-19, подразумева постојање посебних служби за управљање документима и архивама.

https://www.informationcommissioners.org/icic-signs-joint-statement-on-the-duty-to-document-decisions-and-transactions-now-and-for-the-futurе

Monthly Statistical Report
on 30/11/2024
IN PROCEDURE: 16.897
PROCESSED: 167.498

Read more