COMMISSIONER
FOR INFORMATION OF PUBLIC IMPORTANCE
AND PERSONAL DATA PROTECTION

logo novi


COMMISSIONER
FOR INFORMATION OF PUBLIC IMPORTANCE
AND PERSONAL DATA PROTECTION



logo novi

COMMISSIONER
FOR INFORMATION OF PUBLIC IMPORTANCE AND PERSONAL DATA PROTECTION

Version in Serbian only.

Извор: Глас јавности

Глас јавности
Потребно спровести препоруке ГРЕКО-а о борби против корупције у договореном року

Преузете обавезе морају се испунити

БЕОГРАД - Родољуб Шабић, повереник за информације од јавног значаја, рекао је да је неопходно да се препоруке Савета Европе за борбу против корупције (ГРЕКО) испуне у предвиђеном року, као и да је то могуће урадити.       

- Веома је важно да се према препорукама као држава односимо озбиљно и одговорно и да оне буду извршене у остављеном року. Тај рок је крај 2007. године. Мислим да, ако постоје решеност и добра воља, изводљиво је испунити препоруке ГРЕКО-а до тада. И то важи за већину њих. Наравно, потребно је и максимално ангажовање свих државних органа. Испуњавање тих обавеза је битно. Ступањем у ГРЕКО преузели смо неке обавезе и постојаће санкције ако их не будемо испуњавали - рекао је Шабић.

Он је рекао да све мере имају антикорупцијски карактер, а да мере које се конкретно односе на слободан приступ информацијама траже да се организује обука кадрова у органима јавне власти који су дужни да поступају према Закону о слободном приступу информацијама.

- Препоруке ГРЕКО-а, посебно онај део који се односи на доступност информација, добре су. Ипак, прилично је нелогично да нас споља упозоравају да треба обучити кадрове када Закон о слободном приступу информацијама, који важи већ две године, прописује то исто. А за то време нико није кажњен због кршења овог закона - подсећа Шабић.

Надлежно министарство не реагује, додаје он. Има државних органа који нису одговорили на захтеве о давању информација све до реакције повереника.

- Има и случајева да државни органи нису реаговали ни после налога повереника, а нико није кажњен због тога - каже Шабић.

ГРЕКО је у свом првом извештају о Србији препоручио 25 мера које српске власти треба да спроведу. У извештају се наглашава да се у Србији корупција доживљава као озбиљан проблем који утиче на многе јавне секторе, а да су најугроженији правосуђе, локалне власти, царина, полиција и здравство. Указује се, међутим, да је учињен напор на њеном сузбијању, и посебно на усвајање антикорупцијске стратегије, рад на акционом плану и реформи правосуђа.

 

Monthly Statistical Report
on 30/11/2024
IN PROCEDURE: 16.897
PROCESSED: 167.498

Read more