COMMISSIONER
FOR INFORMATION OF PUBLIC IMPORTANCE
AND PERSONAL DATA PROTECTION

logo novi


COMMISSIONER
FOR INFORMATION OF PUBLIC IMPORTANCE
AND PERSONAL DATA PROTECTION



logo novi

COMMISSIONER
FOR INFORMATION OF PUBLIC IMPORTANCE AND PERSONAL DATA PROTECTION

Version in Serbian only.

Извор: Данас

Данас - ШАБИЋ: Спровести препоруке СЕ о борби против корупције

Београд - Препоруке тела Савета Европе за борбу против корупције (ГРЕКО) треба извршити у року, до краја наредне године, како би то дало значајан допринос борби против те негативне појаве, сматра повереник за информације од јавног значаја Родољуб Шабић.

- Веома је важно да се према препорукама као држава односимо озбиљно и одговорно, те да оне буду извршене у остављеном року. Тај рок је крај 2007. године и не бисмо смели да се заваравамо да на располагању имамо много времена и да можемо понављати грешке, став је повереника Шабића који је јуче саопштио његов кабинет.

ГРЕКО је у свом првом извештају о Србији препоручио 25 мера које српске власти треба да спроведу. У извештају се наглашава да се у Србији корупција доживљава као озбиљан проблем који утиче на многе јавне секторе, а да су најугроженији правосуђе, локалне власти, царина, полиција и здравство. Указује се, међутим, на то да је учињен напор на њеном сузбијању и посебно указује на усвајање антикорупцијске стратегије, рад на акционом плану и реформи правосуђа.

Шабић је изразио задовољство због тога што је ГРЕКО указао на антикорупцијски потенцијал Закона о слободном приступу информацијама и од власти Србије затражио обуку државних службеника посвећених том послу. Шабић сматра да је потребно да се преиспитају досад направљени пропусти у борби против корупције јер је Србија и без препорука ГРЕКО могла да много тога уради.

- Зар је заиста неопходно да нас експерти ГРЕКО упозоравају на потребу обуке кадрова за примену Закона о слободном приступу информацијама, када је то као обавеза изричито предвиђена чланом 42 закона, наводи Шабић. С. Д.

 

Monthly Statistical Report
on 30/11/2024
IN PROCEDURE: 16.897
PROCESSED: 167.498

Read more