Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti ocenjuje kao veoma indikativno i sa stanovišta odnosa organa vlasti prema pravima građana zabrinjavajuće izuzetno visoko povećanje broja predmeta po kojima postupa.
Ukazujući na činjenicu da je samo u toku prethodnog meseca u Poverenikovoj službi registrovano 530 novih predmeta, Poverenik je upozorio da se ničim, pa ni nadolazećom predizbornom atmosferom ne mogu i ne smeju pravdati problemi u ostvarivanju Ustavom i zakonom zajamčenih prava građana.
S tim u vezi poverenik Rodoljub Šabić je izjavio i sledeće:
„Indikativno je i zabrinjavajuće da se i inače veliki i stalno rastući priliv žalbi građana u poslednje vreme bukvalno dramatično uvećava. Za to nije potrebna bolja ilustracija od podatka da je samo tokom novembra 2011. registrovano 530 novih predmeta, dok je je npr. u toku cele 2005. godine imao 437.
Institucija Poverenika bukvalno je zatrpana žalbama građana po kojima, imajući u vidu činjenicu da hronično radi sa brojem saradnika koji je daleko ispod projektovanog broja, objektivno ne može da postupa po zakonu utvrđenim rokovima, zbog čega građani, novinari, mediji i ostali podnosioci žalbi na odluke Poverenika čekaju duže što bilo potrebno.
Posebno zabrinjava to što se značajan deo žalbi podnosi zbog uskraćivanja informacija na koje javnost, sasvim očigledno, bez ikakvih dilema ima pravo. Neshvatljivo je da ni posle 7 godina od kako smo dobili Zakon o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja mnogi organi vlasti čine nedostupnim i tretiraju kao nekakve tajne čak i podatke koji bi, bez problema, morali biti dostupni najširoj javnosti, koji bi čak trebali da budu vidno istaknuti na Interneet prezentacijama organa vlasti, kao što su npr. podaci o budžetu, rashodima, platama, javnim nabavkama i sl.
Raste i broj obraćanja građana povodom Zakona o zaštiti podataka o ličnosti. U poslednje vreme mnoge građane s pravom posebno iritira evidentna mogućnost da aktivisti stranaka lako dolaze do njihovih ličnih podataka i koriste ih u razne svrhe, među kojima neki prepoznaju i uspostavljanje spiskova (ne)poslušnih, zbog čega sam javno pozivao sve odgovorne a posebno političke stranke da se uzdrže od svih postupaka koji predstavljaju povredu privatnosti i kršenje zakona.
Povećan broj obraćanja građana po osnovu oba zakona nesumnjivo govori o lošijem odnosu odgovornih prema pravima građana. Očigledno nastupajuća predizborna atmosfera verovatno je, u značajnoj meri, objašnjenje za to. Ali svakako nije i ne sme biti nikakvo opravdanje.“