Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti ocenjuje da bi, sa stanovišta ostvarivanja i zaštite ljudskih prava, bilo vrlo štetno ukoliko bi aktuelni saziv Narodne skupštine Republike Srbije propustio da u periodu do konstituisanja novog saziva donese neke, već znatno ranije pripremljene, zakone za čije neusvajanje ne postoje nikakvi opravdani razlozi.
Poverenik je posebno naglasio veliki značaj usvajanja Zakona o opštem upravnom postupku, Zakona o izmenama i dopunama Zakona o zaštitniku građana i Zakona o dopunama Zakona o vanparničnom postupku, i podsetio na činjenicu da se u proceduri Skupštine nalazi još jedan broj zakona čije usvajanje bi bilo vrlo korisno, kako sa stanovišta ostvarivanja prioriteta u okviru procesa približavanja EU tako, što je posebno važno, i sa stanovišta unapređenja i zaštite prava naših građana.
S tim u vezi, poverenik Rodoljub Šabić je, pored ostalog, izjavio i sledeće:
„Usvajanje Izmena i dopuna Zakona o zaštitniku građana u ovom trenutku smatram možda najbitnijim. Naime, njihovo neusvajanje bi, u korelaciji sa drugim okolnostima, moglo imati za posledicu i blokadu rada ove, sa stanovišta zaštite ljudskih prava, izuzetno značajne institucije.
Usvajanje novog Zakona o opštem upravnom postupku Evropska komisija, u okviru procesa našeg približavanja EU, svrstava u sam vrh liste prioriteta. A još važnije je to što je zakon dugo i seriozno pripreman, prošao ozbiljnu javnu raspravu, rezultat čega je jedan kvalitetan, moderan tekst čije usvajanje bi predstavljalo značajan doprinos kvalitetnijem radu velikog broja organa vlasti i efikasnijem ostvarivanju prava građana u postupcima pred tim organima.
Usvajanje dopuna Zakona o vanparničnom postupku omogućilo bi rešavanje višegodišnjeg problema „pravno nevidljivih lica“, i značajnom, ne malom broju naših sugrađana dalo šansu da se oslobode brojnih problema u vezi sa sticanjem isprava o činjenicama identiteta.
Pored navedenih zakona Narodnoj skupštini je dostavljen još jedan broj predloga zakona koji po svojoj sadržini objektivno ne bi smeli biti sporni sa stanovišta vrednosnog sistema ni vlasti ni opozicije, a čije usvajanje bi, sa stanovišta prava građana, moglo biti veoma korisno. Poslaničke grupe u Narodnoj skupštini to bi morale imati u vidu, nadam se i da hoće, i apelujem na njih da ove zakone usvoje.“