POVERENIK
ZA INFORMACIJE OD JAVNOG ZNAČAJA
I ZAŠTITU PODATAKA O LIČNOSTI

logo novi


POVERENIK
ZA INFORMACIJE OD JAVNOG ZNAČAJA
I ZAŠTITU PODATAKA O LIČNOSTI



logo novi

POVERENIK
ZA INFORMACIJE OD JAVNOG ZNAČAJA I ZAŠTITU PODATAKA O LIČNOSTI

Čitaj mi

26.11.2008Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Rodoljub Šabić razgovarao je danas sa Vladimirom Božovićem državnim sekretarom MUP-a o otvorenim pitanjima u vezi sa primenom Zakona o zašttiti podataka o ličnosti u Ministarstvu unutrašnjih poslova.

Posebne teme razgovora bili su ranije data upozorenja i inicijativa poverenika da se tzv. bezbednosne provere urede zakonom. Državni sekretar je informisao poverenika da su s tim u vezi u okviru MUP-a preduzete odgovarajuće aktivnosti i da je pripremljena radna vezija izmena i dopuna Zakona o policiji i da će ministarstvo nastojati da te izmene i dopune budu i formalno predložene  što pre.

S tim u vezi poverenik Rodoljub Šabić je izjavio i sledeće:

„Potreba da se radi obavljanja određenih funkcija ili poslova sprovode odgovarajuće obrade podataka o ličnosti poznate kao tzv. bezbednosne provere je realnost,  neminovnost u svakoj savremenoj državi, pa naravno i našoj. Upravo zato one treba da budu uređene u skladu sa Ustavom i jasno i precizno, a ne na način koji ima za posledicu brojne nedostatke, dileme i sporna pitanja.

Imajući u vidu postojeće nedostatke, posebno činjenicu da Ustav Srbije u članu 42. izričito predviđa da se "prikupljanje, držanje, obrada i korišćenje podataka o ličnosti uređuju zakonom", još sredinom oktobra 2012. sam uputio Vladi Srbije inicijativu da se bezbednosne provere urede zakonom.

Kod nas je već decenijama ta materija uređena samo segmentarno, nepotpuno i neprecizno, odredbama par zakona i uglavnom podzakonskih propisa. Većina  njih ne sadrži odredbe o osnovnim pojmovima, svrsi i postupku vršenja provera, i dr, i ostavlja isuviše prostora za diskreciono postupanje organa, čak i pojedinaca.

Višedecenijska primena ovakvih propisa dovodila je i danas dovodi do kršenja ljudskih prava i sloboda, posebno prava na privatnost, odnosno prava na zaštitu podataka o ličnosti. Nedopustivo često ne poštuju se odredbe Zakona o zaštiti podataka o ličnosti kojima se uređuju prava lica čiji podaci se obrađuju, iako je za to zakonom predviđena prekršajna, a u određenim slučajevima i krivična odgovornost.

Podnoseći Vladi Srbije Inicijativu imao sam ideju da materija bezbednosnih provera bude uređena jednim zakonom u okviru koga bi bile konkretizovane nadležnosti različitih subjektata – MUP, BIA, VBA. Ali, Ustavom utvrđen uslov da ova meterija bude uređena zakonom, a ne podzakonskim aktima, može biti ispunjen i parcijalno, kroz nekoliko zakona.

Zato aktivnosti MUP-a na izmeni Zakona o policiji svakako ocenjujem pozitivno, izražavajući nadu da će njihovim usvajanjem u dogledno vreme biti učinjen još jedan korak u pravcu usklađivanja pravnog poretka sa principima utvrđenim Ustavom Srbije. I naravno nadu da će što pre i aktivnosti drugih subjekata koji se bave bezbednosnim proverama biti uređene onako kako to predviđa Ustav Republike Srbije."

 

Zbirni mesečni statistički podaci

na dan 31.10.2024.

U PROCEDURI: 16.095

OBRAĐENO: 165.773

Opširnije...