Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti će sprovesti nadzor nad primenom Zakona o zaštiti podataka o ličnosti nad operatorima elektronskih komunikacija, i to mobilne telefonije, a posebno nad internet provajderima.
Prošlog leta, nakon sprovedenog nadzora nad primenom Zakona o zaštiti podataka o ličnosti u praksi operatora fiksne i mobilne telefonije u Srbiji u vezi sa postupanjem službi bezbednosti i policije u pogledu pristupa podacima o komunikacijama, Poverenik je ocenio da praktična situacija u vezi sa zaštitom privatnosti u značajnoj meri odstupa od standarda utvrđenih Ustavom Republike Srbije i relevantnim međunarodnim dokumentima. Tim povodom Poverenik i Zaštitnik građana predložili su „Paket od 14 mera" koje treba da primene pre svega Narodna skupština i Vlada RS kako bi se ustavom zajemčena prava poštovala.
Jedna od mera odnosi se na izmene relevantnih zakona kako bi se odredilo koji konkretni sudovi imaju nadležnost da odlučuju o zahtevima za pristup komunikacijama građana za potrebe vođenja krivičnog postupka ili zaštite bezbednosti države.
Očekujući da državni organi preduzmu mere u cilju obezbeđivanja ostvarivanja prava na privatnost, tajnost komunikacije i zaštite podataka o ličnosti, Poverenik planira sprovođenje nadzora nad operatorima kako bi se ocenilo kako operatori obrađuju podatke o komunikacijama, a posebno kako postupaju sa zadržanim podacima i kako ih obezbeđuju.
Poverenik će posebno izvršiti nadzor u vezi sa navodima Udruženja "Piratski pokret" o slučajevima pristupa podacima korisnika od strane operatora mimo slučajeva predviđenih u Ustavu i zakonu. Poverenik podseća da je pristup komunikacijama, uključujući i pristup zadržanim podacima o komunikaciji u Republici Srbiji uslovljen odlukom suda. Svako ko postupa drugačije rizikuje odgovornost za prekšaj prema Zakonu o zaštiti podataka o ličnosti, ali i odgovornost za krivična dela neovlašćenog prisluškivanja i snimanja i neovlašćenog prikupljanja ličnih podataka.