POVERENIK
ZA INFORMACIJE OD JAVNOG ZNAČAJA
I ZAŠTITU PODATAKA O LIČNOSTI

logo novi


POVERENIK
ZA INFORMACIJE OD JAVNOG ZNAČAJA
I ZAŠTITU PODATAKA O LIČNOSTI



logo novi

POVERENIK
ZA INFORMACIJE OD JAVNOG ZNAČAJA I ZAŠTITU PODATAKA O LIČNOSTI

Zastarelo
Čitaj mi

Poverenik za informacije od javnog značaja dostavio je Narodnoj skupštini Republike Srbije Izveštaj o sprovođenju Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja u 2007. godini.

 

Podaci iz Izveštaja govore da se pravo na slobodan pristup informacijama sve više koristi. Izveštaji organa vlasti dostavljeni Povereniku, pokazuju da je broj zahteva za informacijama upućen organima vlasti na različitim nivoima za 50% veći nego prethodne godine, a oko 4,5 puta veći u odnosu na 2005. I ove godine najveće interesovanje ispoljeno je za informacije koje jesu ili bi mogle biti u vezi sa neracionalnim raspolaganjem javnim sredstvima, zloupotrebama ili korupcijom (raspolaganje budžetskim sredstvima, javne nabavke, privatizacije, investicije, plate i broj zaposlenih i sl.)

Podaci o odnosu organa vlasti prema zakonom predviđenim obavezama dostavljanja izveštaja Povereniku, objavljivanja Informatora o radu i obuke kadrova takođe pokazuju napredak u odnosu na prethodnu godinu.

U toku 2007. u službi Poverenika bilo je u radu 2367 predmeta (1708 primljenih u toku godine i još 659 prenetih iz prethodne). Rešeno je 1539 predmeta, a 828 preneto je u 2008. godinu. Broj rešenih predmeta je za oko 30% veći u odnosu na prethodnu godinu, ali je ipak, kako zbog neadekvatnih smeštajnih uslova, Služba Poverenika funkcioniše sa samo trećinom od predviđenog broja zaposlenih, i pored maksimalnog angažovanja, značajan broj predmeta morao biti prenet u narednu godinu.

Povodom Izveštaja za 2007. godinu Poverenik Rodoljub Šabić je posebno naglasio:

„Dobro je i ohrabrujuće što statistički podaci govore da raste stepen primene Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja. Međutim, nezavisno od toga činjenica je da su organi vlasti na svim nivoima propustili da urade mnogo toga što se moglo i moralo uraditi. Usled toga propuštena je prilika da se daleko jače afirmiše pravo javnosti da zna, a samim tim i mogućnost za daleko efikasniju borbu protiv neracionalnosti, zloupotreba, korupcije i sl.

Posebno je zabrinjavajuće što nisu otklonjeni ni hronični, potpuno evidentni problemi na koje sam ukazivao još u izveštajima za 2005. i 2006. godinu. Mislim da je, nakon trogodišnjeg „guranja pod tepih“, neophodan minimum, bez koga će biti teško sačuvati i ono što je dosad ostvareno, da Vlada, njena nadležna ministarstva i službe konačno aktiviraju mehanizme odgovornosti za kršenje zakona i za prinudno obezbeđenje izvršenja odluka Poverenika, kao i da obezbede neophodne, pre svega prostorne uslove za rad Poverenika i njegove službe.“

Napomena: Tekst Izveštaja možete preuzeti u rubrici "Izveštaji"

Zbirni mesečni statistički podaci

na dan 31.10.2024.

U PROCEDURI: 16.095

OBRAĐENO: 165.773

Opširnije...