Poverenik za informacije od javnog značaja ocenjuje da odluka Okružnog suda u Beogradu da autoru i izdavaču knjige „Vojna tajna“ vrati zaplenjeni deo tiraža predstavlja doprinos uspostavljanju i afirmaciji evropskih demokratskih standarda u oblasti slobode izražavanja, slobode pristupa i raspolaganja informacijama i slobode njihovog distribuiranja,
Poverenik Rodoljub Šabić je, tim povodom, izjavio:
„Radi se o odluci čiji značaj daleko prevazilazi uobičajeni značaj pojedinačne procesne odluke.
Svojim pojavljivanjem, sadržinom, kao i činjenicom da je bila zaplenjena, a njen autor bio izložen krivičnom progonu, „Vojna tajna“ je otvorila mnogo važnih pitanja. Na neka od njih, od značaja za ocenu nivoa ljudskih prava kod nas i ocenu raskoraka koji se često javlja između deklarisanog opredelenja za prihvatanje najviših standarda u oblasti ljudskih prava i naše realnosti, nismo imali dobre odgovore.
Na zahtev za zaštitu prava autora knjige, apelovao sam na to da se preispitivanjem odluke o oduzimanju tiraža da pravi odgovor na bar jedno od tih pitanja. Ali, važnije od toga je to što su najviši predstavnici pravosudnih vlasti, predsednica Vrhovnog suda i predsednik Okružnog suda u Beogradu, a potom i vanraspravno veće Okružnog suda, omogućili takav odgovor.
Iako, možda ne do kraja konsekventno, ova odluka suda predstavlja važan korak u pravcu neposredne primene Evropske konvencije o ljudskim pravima i, shodno tome, doslednog uvažavanja stavova izraženih u odlukama Evropskog suda za ljudska prava.
Prihvatanje afirmisanih demokratskih standarda u ovoj oblasti podrazumeva da se tajnom mogu štititi samo legitimni interesi, kao i to da kad informacije koje su označene kao tajna jednom dospeju u javnost, prestaju biti tajne, ograničavanje njihove distribucije je nedopušteno i predstavlja, pored ostalog, i povredu prava na pristup informacijama.“