Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Rodoljub Šabić, na osnovu obraćanja i reakcija lekara i srpske Lekarske komore ocenjuje da postoje brojne dileme u vezi sa predstojećom obavezom lekarskih ordinacija, klinika, bolnica i drugih da od 01. juna ove godine izdaju pacijentima fiskalne račune za izvršene usluge.
Poverenik smatra da je potrebno da Ministarstvo zdravlja, u saradnji sa drugim nadležnim ministarstvima učini dodatni napor da bi se, ako je to moguće dileme otklonile i predupredili mogući rizici obrade privatnosti pacijenata.
S tim u vezi Poverenik je pored ostalog naglasio:
„Veoma je bitno da se otklone sve sumnje u vezi sa mogućim ugrožavanjem privatnosti odnosno povredama zaštite podataka o ličnosti. Članom 16. Zakona o zaštiti podataka o ličnosti, podaci o zdravstvenom stanju svrstani su u kategoriju naročito osetljivih podataka. To znači da je obrada tih podataka (beleženje, korišćenje, stavljanje na uvid, na drugi način činjenje dostupnim...) dozvoljena samo uz pristanak ličnosti na koju se podaci odnose, a samo izuzetno i bez pristanka, kad je to zakonom izričito propisano i u svrhe utvrđene zakonom.
Međutim, određena ovlašćenja inspekcijskih organa koja se odnose na kontrolu fiskalnih računa uopšte, mogla bi u praksi dovesti do toga da podaci o zdravstvenom stanju pacijenta, koji bi direktno ili indirektno mogli ili morali da budu predmet fiskalnih računa, budu obrađivani a da za to ne postoji potreban, izričit zakonski osnov.
Sa stanovišta realnih fiskalnih interesa ova fiskalizacija je apstraktna mera, s kojom se ne mora žuriti, jer je bez ikakvih konkretnih finansijskih efekata u vidu dodatnih prihoda budžeta. Naime, iako se medicinskim ustanovama uvodi obaveza izdavanja fiskalnih računa, oni su i dalje oslobođeni PDV-a. To znači, da bi se moglo naći dovoljno vremena da bi se preduzelo ono što je potrebno da se sva otvorena pitanja i dileme prisutne u javnosti i stručnim krugovima, preispitaju i ako je to moguće, otklone."