Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti povodom Predloga zakona o budžetskom sistemu, koji je utvrđen i poslat na usvajanje po hitnom postupku, ocenuje da nije dobro što je izostala javna rasprava o istom. Propuštena je prilika da javnost, pre svega stručna, da doprinos artikulisanju kvalitetnih rešenja. Ocenjujući da je radi obezbeđenja ostvarivanja Ustavom i zakonom zajamčenih prava javnosti neophodno amandmanima popraviti ovaj Predlog zakona, Poverenik Rodoljub Šabić je izjavio i sledeće:
„Teško je razumeti odnos koji je ovom prilikom ispoljen prema zajamčenim pravima javnosti. Nije reč samo o izostanku javnosti u pripremanju izuzetno važnog sistemskog zakona za koji je teško naći opravdanje. Mnogo bitnije je to što se odnos sadržine Predloga zakona prema pravima javnosti može oceniti kao praktično ignorantski. U tekstu Predloga gotovo da je nemoguće pronaći čak i samu reč javnost. Ilustrativno je, i naravno, zabrinjavajuće da čak ni i u članu 4. Zakona, u kome se nabrajaju principi na kojima se zasniva budžetski sistem nije bilo mesta za principijalnost javnosti, da on uopšte nije ni pomenut. Konsekventno tome u drugim, operativnim odredbama Predloga zakona, za prava javnosti takođe nije bilo mesta.
Neophodno je da se amandmanima kvalitativno izmeni ovakav odnos prema pravima javnosti. Posebno bi Zakon o budžetskom sistemu ta prava morao da uvažava i naglašava. Taj zakon bi morao ne samo da potvrdi garancije mogućnosti pristupa građana i medija praktično svim informacijama o raspolaganju budžetskim sredstvima, nego da sadrži i rešenja koja utvrđuju obavezu organa vlasti da što više takvih informacija javno objavljuju na proaktivnoj osnovi.
Jako je važno da se konstantno širi prostor za ostvarivanje prava na pristup informacijama o budžetu. S tim u vezi ne sme se zaboraviti na neke stvari. U strateškim ciljevima EU, čiji član želimo da postanemo, ostvarivanja najviših standarda javnosti u oblasti javnih finansija, naglašeno je kao stvar od suštinskog značaja za legitimitet svake moderne vlasti. U SSP preuzeli smo obavezu da nastavimo reforme sistema upravljanja javnim finansijama s ciljem da, pored ostalog osnažimo i transparentnost. I što je najvažnije, bez jačanja mehanizma demokratske kontrole javnosti nije moguće očekivati ozbiljnije rezultate u borbi protiv korupcije.Javnost budžeta, u svim fazama, od pripremanja, preko predlaganja i usvajanja, do izvršenja je fundamentalni princip u upravljanju javnim sredstvima u svim modernim demokratskim društvima. Mora to biti i kod nas. To je uslov za ostvarivanje ustavnih prava građana na obaveštenost i na učešće u javnim poslovima i bitna pretpostavka za ostvarivanje neophodnih rezultata u borbi protiv neracionalnosti, zloupotreba i korupcije."