Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti dostavio je Vladi Srbije Predlog Nacionalne strategije sprovođenja zaštite podataka o ličnosti. Ovaj dokument je sačinjen u saradnji sa ekspertima Komisije EU. Bio je predmet stručne rasprave na međunarodnom regionalnom skupu održanom sredinom maja u Beogradu. Nakon toga bio je predmet konsultacija sa domaćim ekspertima i tromesečne javne rasprave. Posle analize sugestija uobličena je finalna verzija i danas dostavljena Vladi Srbije. (Tekst Predloga Strategije može se videti na www.poverenik.org.rs, u rubrici „Arhiva").
Ocenjujući da je usvajanje ovakvog dokumenta veoma bitno za neophodno ubrzanje implementacije evropskih standarda u ovoj oblasti ljudskih prava, Poverenik Rodoljub Šabić je izjavio i sledeće:
„Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju sa EU obavezali smo se da naše zakonodavstvo uskladimo sa evropskim standardima zaštite podataka o ličnosti kao i da obezbedimo stvarnu primenu tih standarda u praksi. A i bez te formalne obaveze bilo je krajnje vreme da počnemo da menjamo stanje u ovoj potpuno zapuštenoj oblasti ljudskih prava.
Usvajanjem, pre otprilike godinu dana, novog Zakona o zaštiti podataka o ličnosti i ratifikovanjem Dopunskog protokola uz Konvenciju 108 SE, taj veliki posao ni slučajno nije okončan, već je samo, i to formalno, započet. Na žalost, u proteklih gotovo godinu dana propušteno je mnogo toga što se i moglo i moralo uraditi. U zabrinjavajućoj docnji smo i na planu harmonizacije propisa i na planu upoznavanja građana i najšire javnosti i subjekata koji se bave obradom podataka o ličnosti sa sadržinom, značajem i domašajem novih prava i, posebno, na planu uspostavljanja i osposobljavanja efikasnog mehanizma nezavisnog nadzora nad ostvarivanjem standarda u praksi. Posledice te docnje treba otkloniti što pre jer će, u protivnom, postati ozbiljan problem u našem približavanju EU.
U bitno pogoršanim ekonomskim uslovima ostvarivanje proklamovanih ciljeva koji su najvećim delom u sferi odgovornosti Vlade i izvršne vlasti je, razume se, dodatno otežano. Izrada Predloga Strategije kojom se definišu ključni ciljevi, neophodne mere i aktivnosti, uloga i odgovornost Vlade, Poverenika i drugih subjekata je pokušaj da se pomogne u ostvarivanju zacrtanih ciljeva i izvršavanju preuzetih međunarodnih obaveza. Iskustva drugih tranzicionih zemalja govore da je veoma važno da Vlada što pre usvoji ovaj ili sličan dokument, jer je postojanje i, naravno, sprovođenje jasno definisane strategije bitna pretpostavka za brže ostvarivanje rezultata kakvi su nam potrebni."