POVERENIK
ZA INFORMACIJE OD JAVNOG ZNAČAJA
I ZAŠTITU PODATAKA O LIČNOSTI

logo novi


POVERENIK
ZA INFORMACIJE OD JAVNOG ZNAČAJA
I ZAŠTITU PODATAKA O LIČNOSTI



logo novi

POVERENIK
ZA INFORMACIJE OD JAVNOG ZNAČAJA I ZAŠTITU PODATAKA O LIČNOSTI

Čitaj mi

03.12.2008.Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, Rodoljub Šabić, povodom predstojećeg Globalnog indeksa percepcije korupcije (CPI), koji će Transparency International objaviti sutra, istovremeno u više od 180 zemalja sveta, ocenjuje da optimizam u vezi sa očekivanom ocenom Srbije na žalost nije realan.

 

Po mišljenju Poverenika naša ocena u ovogodišnjem Indeksu biće još jedan povod za preispitivanje neadekvatnog odnosa vlasti na svim nivoima prema antikorupcijskom potencijalu transparentnosti odnosno prema potrebi unapređenja preglednosti rada, a posebno raspolaganja javnim novcem i dobrima. S tim u vezi Poverenik je izjavio i sledeće:

 

Ocena naše zemlje na ovogodišnjem Globalnom indeksu može biti na prošlogodišnjem nivou (3,4 na skali od 1 do 10) ili neznatno, jedva vidljivo bolja. U svakom slučaju ukazivaće na robusnu sistemsku korupciju i biti daleko od „prolaznih" 5,0. Tim naravno ne smemo i ne možemo biti zadovoljni i to zahteva preispitivanje dominantne „koncepcije" borbe protiv korupcije.

U prilog tome govori činjenica da je u protekloj godini registrovan značajan broj aktivnosti policije i organa gonjenja u vezi sa brojnim korupcionaškim slučajevima i „aferama". Međutim, to nije dovoljno da se korupcija svede u „prihvatljive" okvire i da se promeni slika o našem društvu kao visoko korumpiranom. Iluzija je verovati da se samo represivnim merama može suzbiti korupcija, jer represivne mere udaraju po posledicama, a ne po uzrocima, odnosno po društvenom ambijentu koji proizvodi korupciju. Izuzetno sporo popravljanje naše ocene na CPI-u (trebala nam je decenija da bismo je popravili za 1,0) nedvosmisleno ukazuje na neophodnost daleko intenzivnijeg korišćenja preventivnih mera a posebno antikorupcijskog potencijala javnosti.

Zato ću kao Poverenik, u saradnji sa Zaštitnikom građana i Agencijom za borbu protiv korupcije, insistirati na tome da vlast, mnogo brže nego do sada, afirmiše princip da informacije o raspolaganju javnim novcem i resursima moraju biti dostupne najširoj javnosti. Zajedno ćemo se, polazeći od dosadašnjim iskustava, založiti za to da organi gonjenja, na nezakonite slučajeve uskraćivanja takvih informacija kao i na odbijanje da se stave na raspolaganje javnosti i posle obavezujućih naloga Poverenika za informacije ili suda, gledaju kao na, sa korupcijskog stanovišta, vrlo indikativne pojave i da u skladu s tim reaguju."

Zbirni mesečni statistički podaci

na dan 31.10.2024.

U PROCEDURI: 16.095

OBRAĐENO: 165.773

Opširnije...