POVERENIK
ZA INFORMACIJE OD JAVNOG ZNAČAJA
I ZAŠTITU PODATAKA O LIČNOSTI

logo novi


POVERENIK
ZA INFORMACIJE OD JAVNOG ZNAČAJA
I ZAŠTITU PODATAKA O LIČNOSTI



logo novi

POVERENIK
ZA INFORMACIJE OD JAVNOG ZNAČAJA I ZAŠTITU PODATAKA O LIČNOSTI

Zastarelo
Čitaj mi

03.12.2008.Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti je povodom 03. decembra, Međunarodnog dana invalida, podsetio na to da je obaveza države da svim građanima obezbeđuju uslove za nesmetano i kvalitetno ostvarivanje Ustavom i zakonom zajamčenih prava. Poverenik je podsetio na to da invalidi, odnosno lica sa posebnim potrebama imaju i potrebu i pravo da učestvuju u društvenom životu i da daju doprinos njegovom kvalitetu, a da je vlast, na svim nivoima dužna da obezbeđuje pretpostavke za to.

 

S tim u vezi Poverenik Rodoljub Šabić je izjavio i sledeće:

 

„I u odsustvu pouzdanih podataka dobro znamo da invalidi odnosno lica sa posebnim potrebama predstavljaju značajan deo u ukupnom broju naših građana, da ih ima samo nešto manje od miliona. Nažalost, takođe znamo da je većina njih siromašna, da mnogi žive samo od socijalne pomoći, da ih je zaposleno samo nešto više od 10%.

Vlast na svim nivoima mora preduzimati sve što može da bi se takvo stanje promenilo na bolje. To, uz mere koje treba da obezbede popravljanje ekonomskog položaja invalida, svakako podrazumeva i obezbeđivanje uslova za ostvarivanje političkih i građanskih prava, kakvo je npr. i pravo na slobodan pristup informacijama od javnog značaja.

Dobra obaveštenost i slobodan pristup informacijama u posedu organa vlasti su pretpostavka aktivnog učešća u društvenom životu svih građana, pa i invalida. Radi njihovih posebnih potreba invalidima su, za ostvarivanje tog prava potrebni i neki posebni uslovi. Zbog toga, kao Poverenik za informacije od javnog značaja apelujem na sve organe vlasti, ali i druge relevantne subjekte, kao što su javni informativni servisi, da preispitaju da li te uslove obezbeđuju u meri u kojoj najviše mogu, odnosno mogućnosti da stanje s tim u vezi unaprede.

Postoje, na različitim nivoima, pozitivni primeri poput korišćenja softvera koji slepim i slabovidim omogućavaju elektronsku komunikaciju ili jezika simbola za gluve i gluvoneme ili rampi i liftova za nepokretne i sl., ali sigurno je da, bez obzira na ekonomske teškoće, postoje mogućnosti da se dodatno značajno unapredi primena tih i svih drugih sredstava koji invalidima mogu omogućiti kvalitetnije ostvarivanje prava. Obaveza je države da te mogućnosti pretvori u realnost."

Zbirni mesečni statistički podaci

na dan 31.10.2024.

U PROCEDURI: 16.095

OBRAĐENO: 165.773

Opširnije...