POVERENIK
ZA INFORMACIJE OD JAVNOG ZNAČAJA
I ZAŠTITU PODATAKA O LIČNOSTI

logo novi


POVERENIK
ZA INFORMACIJE OD JAVNOG ZNAČAJA
I ZAŠTITU PODATAKA O LIČNOSTI



logo novi

POVERENIK
ZA INFORMACIJE OD JAVNOG ZNAČAJA I ZAŠTITU PODATAKA O LIČNOSTI

Čitaj mi

03.12.2008.Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Rodoljub Šabić je pismom upućenim na gotovo hiljadu adresa podsetio državne organe i organizacije kojima su poverena javna ovlašćenja na njihovu obavezu da Povereniku podnesu  godišnji izveštaj o radnjama preduzetim u cilju primene Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja.

S tim u vezi Poverenik Rodoljub Šabić je izjavio:

„Obaveza podnošenja godišnjeg izveštaja organa vlasti Povereniku utvrđena je u čl. 43. Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja. Rok za podnošenje izveštaja je 20. januar a oni treba da sadrže što kompletnije podatke o broju i vrsti zahteva građana i medija podnetih radi pristupa informacijama, kao i o merama koje organi vlasti preduzimaju u vezi sa objavljivanjem informatora o radu, održavanjem nosača informacija, obukom zaposlenih i sl. Ti podaci, kao bitni elementi za ocenu stanja u ovoj oblasti i njihova analiza, biće, uz ostalo predmet godišnjeg izveštaja koji Poverenik podnosi Narodnoj skupštini.

A Izveštaj Poverenika treba da sadrži što više elemenata kako bi Narodnoj skupštini i javnosti, omogućio što objektivniju ocenu stanja u vezi sa ostvarivanjem prava na slobodan pristup informacijama. Ta ocena je od značaja za mnoge za proces tranzicije bitne stvari - borbu protiv korupcije, reformu državne uprave, korišćenje savremenijih metoda rada i komunikacije, e-government i sl.   

U nastojanju da izveštaj Narodnoj skupštini bude što kompletniji Poverenik je  svake godine podsećao organe vlasti na njihovu obavezu, što je davalo rezultat u vidu stalnog porasta broja subjekata koji su izvršavali obavezu. Ipak, još ne možemo biti zadovoljni i zato je Poverenik to učinio i ove godine iako bi to podsećanje odavno moralo biti suvišno. Organi vlasti bi morali da prednjače pozitivnim primerom. Neizvršavanjem obaveza, bez obzira kojim zakonom su utvrđene, urušavaju autoritet neophodan za ostvarivanje njihove osnovne uloge – ostvarivanje vladavine prava i odgovornosti za kršenje zakona.

Nedostavljanje izveštaja Povereniku je prekršaj, kažnjiv po zakonu. Za te prekršaje je do sada malo ko odgovarao. Nedavno izvršene izmene Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja bi, uz ostalo trebalo da obezbede i efikasnije pokretanje postupka odgovornosti protiv prekršilaca. Polazeći od toga da se odgovornost za kršenje zakona ne može i ne sme svoditi samo na građane, uz istovremeno zaboravljanje na odgovornost vlasti, Poverenik će insistirati na tome da se ta efikasnost potvrdi u praksi.“  

Zbirni mesečni statistički podaci

na dan 31.10.2024.

U PROCEDURI: 16.095

OBRAĐENO: 165.773

Opširnije...