POVERENIK
ZA INFORMACIJE OD JAVNOG ZNAČAJA
I ZAŠTITU PODATAKA O LIČNOSTI

logo novi


POVERENIK
ZA INFORMACIJE OD JAVNOG ZNAČAJA
I ZAŠTITU PODATAKA O LIČNOSTI



logo novi

POVERENIK
ZA INFORMACIJE OD JAVNOG ZNAČAJA I ZAŠTITU PODATAKA O LIČNOSTI

Čitaj mi

03.12.2008.Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti podneo je danas Ustavnom sudu Srbije Predlog za ocenu ustavnosti odredbi čl. 12., 13. i 14. Zakona o zaštiti podataka o ličnosti. Poverenik je zatražio od Ustavnog suda da utvrdi da te odrebe nisu u saglasnosti sa Ustavom, ocenjujući da bi primena osporenih odredbi zakona mogla imati štetne posledice po Ustavom zajamčena prava velikog broja građana.

S tim u vezi, Poverenik Rodoljub Šabić je izjavio i sledeće:

Član 42. Ustava predviđa: „prikupljanje, držanje, obrada i korišćenje podataka o ličnosti se uređuje zakonom“. Istim članom je, pored ostalog, predviđeno da je zabranjena i kažnjiva upotreba podataka o ličnosti izvan svrhe za koju su oni, u skladu sa zakonom, prikupljeni, osim za potrebe vođenja krivičnog postupka, ili zaštite bezbednosti Republike Srbije, opet, na način predviđen zakonom.

Dakle, samo zakon može predstavljati osnov za obradu podataka o ličnosti. Međutim, odredbama čl. 12., 13. i 14. Zakona o zaštiti podataka o ličnosti se pravni osnov za obradu podataka o ličnosti proširuje, tako što se predviđa da osnov za obradu podataka može biti, ne samo zakon, nego i akt niže pravne snage tzv. podzakonski akt. U čl. 12. to se čini formulacijom „drugim propisom donetim u skladu sa ovim zakonom“, u čl. 14. formulacijom „drugim propisom donetim u  skladu sa zakonom“, a u čl. 13. koristi se čak samo formulacija „ili drugim propisom“.

Po mom mišljenju, više nego očigledno je, i sa gramatičkog, logičkog i pravnog aspekta i ne bi smelo biti sporno da se ovakvim formulacijama, protivno Ustavu, pravni osnov za obradu podataka o ličnosti proširuje preko Ustavom  utvrđenih  granica. Stoga, one ne bi smele biti deo našeg pravnog poretka. Zato sam zatražioo da Ustavni sud utvrdi njihovu neustavnost, a budući da se radi o rešenjima koja su od značaja za fundamentalna prava velikog broja građana, apelovao na Ustavni sud, da odluku o ovom donese u što je moguće kraćem roku.“

Zbirni mesečni statistički podaci

na dan 31.10.2024.

U PROCEDURI: 16.095

OBRAĐENO: 165.773

Opširnije...