POVERENIK
ZA INFORMACIJE OD JAVNOG ZNAČAJA
I ZAŠTITU PODATAKA O LIČNOSTI

logo novi


POVERENIK
ZA INFORMACIJE OD JAVNOG ZNAČAJA
I ZAŠTITU PODATAKA O LIČNOSTI



logo novi

POVERENIK
ZA INFORMACIJE OD JAVNOG ZNAČAJA I ZAŠTITU PODATAKA O LIČNOSTI

Čitaj mi

01.12.2008.Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, povodom jučerašnjeg saopštenja Visokog saveta sudstva u kome se navodi da Savet „nikada nije primio zahtev Društva sudija Srbije za pristup informacijama, o čemu je obavestio Poverenika za informacije“, ocenjuje da isto saopštenje izvesno ne predstavlja doprinos objektivnom informisanju javnosti.

Poverenik smatra da napor svih odgovornih treba da bude usmeren na omogućavanje uvida javnosti u sve relevantne informacije o procesu opšteg izbora nosilaca pravosudnih funkcija, a ne na suvišnu javnu polemiku o tom predmetu. Ali, imajući u vidu da saopštenje Visokog saveta sudstva indirektno implicira nekakve eventualne propuste ili previde u radu Poverenika za informacije, Poverenik Rodoljub Šabić, smatra obaveznim da ukaže na sledeće:

„Tačno je da je Visoki savet sudstva u izjašnjenju koje je dostavio na zahtev Poverenika, a povodom žalbe Društva sudija Srbije, pored ostalog, naveo da zahtev Društva sudija nije primljen u Visokom savetu sudstva. Međutim, ovaj navod, čak i u komunikaciji na laičkom nivou, ne bi mogao imati vrednost ozbiljnog argumenta, a pogotovo je ne može imati u procesnoj komunikaciji između dva organa vlasti.

Notorna je činjenica da se dan prijema podneska u pisarnici smatra danom prijema istog u organu kome je upućen. A kopija zahteva Društva sudija, snabdevena je zavodnim pečatom, koji potvrđuje da je isti primljen 30. 12. 2009. godine u pisarnici Uprave za zajedničke poslove republičkih organa uprave koja, uz ostale organe, obavlja poslove pisarnice i za Visoki savet sudstva.

Da li je i kako nakon prijema u pisarnici zahtev izgubljen, da li je „nestao“ u pisarnici, na putu od pisarnice do Visokog saveta sudstva, ili u samom Savetu, te da li je to posledica nemara, neodgovornosti, loše organizacije ili nečeg još goreg – sve su to važna pitanja na koja bi morali imati odgovore. Međutim, to ne može biti od uticaja na procesnu poziciju Društva sudija Srbije kao podnosioca žalbe koji je zahtev podneo u skladu sa zakonom, s čim u skladu je i postupao Poverenik.

Konačno, i da zanemarimo izneto, primerak zahteva Društva sudija Srbije je Visokom savetu sudstva dostavio i Poverenik 21. 01. 2010.g., dostavljajući žalbu na izjašnjenje. Visoki savet je, ako ne pre, tada trebalo da postupi po zahtevu, posebno imajući u vidu da je u izjašnjenju i sam naveo da ne postoji ni jedan razlog da izostane odgovor Društvu sudija Srbije.“

Zbirni mesečni statistički podaci

na dan 31.10.2024.

U PROCEDURI: 16.095

OBRAĐENO: 165.773

Opširnije...