Izvor: Danas
Bezbednosno-informativna agencija objavila Informator o radu
Naša Priča
Beograd - Bezbednosno-informativna agencija (BIA) objavila je na svom Internet sajtu informator o radu u kojem se navodi da građani Srbije od BIA najčešće traže informacije o mogućnosti zaposlenja, postojanju dosijea, platama zaposlenih i nabavkama „u poverljivom postupku“. U informatoru je osim zakonskog i ustavnog okvira na osnovu kojeg BIA radi, prava nadzora, objavljena i celokupna organizaciona struktura srpske tajne službe, što dosad nikada nije bilo urađeno. Takođe, navodi se da je BIA za ovu godinu potrošila iz Budžeta Srbije 2,34 milijarde dinara, od odobrene 3.34 milijarde dinara. Prošle godine srpska tajna služba je za svoj rad potrošila 3,25 milijardi dinara od 3,31 milijardu dinara koliko je bilo izdvojeno iz Budžeta.Obaveza svih državnih organa je da objave informator o radu, a BIA to nije učinila od donošenja Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja 2. novembra 2004.
Rodoljub Šabić, Poverenik za informacije od javnog značaja, pozdravlja potez BIA i naglašava da je to još jedan dobar rezultat razgovora koji je, povodom odnosa BIA prema obavezama iz Zakona o slobodnom pristupu informacijama, imao
sa novim rukovodstvom. Kako navodi Poverenik, ovo je potvrda njihove namere da taj doskora, izuzetno loš odnos menjaju, jer je BIA prvi put u četiri godine važenja zakona izvršila ovu obavezu i „tako prestala da okruženju šalje ružnu poruku da je za sebe rezervisala nedopustivu ekskluzivnu poziciju nekog koga se zakoni ne dotiču“.
Beograd - Bezbednosno-informativna agencija (BIA) objavila je na svom internet sajtu Informator o radu u kojem se, između ostalog, navodi da građani Srbije od BIA najčešće traže informacije o mogućnosti zaposlenja, postojanju dosijea, platama zaposlenih i nabavkama „u poverljivom postupku“.
Informator ima 12 stranica i u njemu je, pored navođenja zakonskog i ustavnog okvira na osnovu kojeg BIA radi, objavljena i celokupna organizaciona struktura srpske tajne službe, što do sada nikada nije bilo urađeno. Takođe, navodi se da je BIA za ovu godinu potrošila iz budžeta Srbije 2,34 milijarde dinara, od odobrene 3.34 milijarde dinara. Prošle godine srpska tajna služba je za svoj rad potrošila 3,25 milijardi dinara od 3,31 milijarde dinara koje su bile izdvojene iz budžeta. Kako se u Informatoru ističe, „dosije lica, kao i sam podatak da li se za lice vodi dosije, predstavljaju državnu tajnu i odavanje takvog podatka nepozvanim licima predstavlja krivično delo po odredbama Krivičnog zakonika, koje se goni po službenoj dužnosti“. U Informatoru se navodi i da „podatak da li se lice nalazi ili se nalazilo u saradničkom odnosu sa BIA, Resorom državne bezbednosti ili Službom državne bezbednosti, predstavlja državnu tajnu i odavanje takvog podatka nepozvanim
licima predstavlja krivično delo po odredbama Krivičnog zakonika, koje se goni po službenoj dužnosti“.
Od donošenja Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja 2. novembra 2004, obaveza svih državnih organa je da objave informator o radu, ali je BIA to tek sada učinila. Informator o radu trebalo bi da sadrži podatke o organizaciji, rukovođenju, lancu odgovornosti, visini plata, sredstvima, budžetu i načinu njihovog korišćenja. Izveštaj podrazumeva i godišnji prikaz datih informacija po Zakonu o slobodnom pristupu informacijama.
Rodoljub Šabić, Poverenik za informacije od javnog značaja, pozdravlja potez BIA i naglašava da je to još jedan dobar rezultat razgovora koji je, povodom odnosa BIA prema obavezama iz Zakona o slobodnom pristupu informacijama, imao s novim rukovodstvom.
- Ovo je potvrda njihove namere da taj, doskora, izuzetno loš odnos menjaju. Objavljivanje Informatora o radu je obaveza koja je Zakonom predviđena za sve državne organe. U normalnom redu stvari, izvršavanje jedne od takvih obaveza ne bi trebalo da zaslužuje pažnju, ali ovaj put je zaista zaslužuje. BIA je prvi put u četiri godine važenja zakona izvršila ovu obavezu. I za nju i za celo društvo je dobro što je tako prestala da okruženju šalje ružnu poruku da je za sebe rezervisala nedopustivu ekskluzivnu poziciju nekog koga se zakoni ne dotiču. BIA je napravila jedan dobar korak, a lično bih voleo da je taj korak bio još energičniji, jer je bilo mogućnosti da se u Informatoru nađe više informacija, recimo onih o budžetu - kaže Šabić. On ističe i da bi neke stavove u Informatoru, koji se odnose na tumačenje pravila o ograničenju javnosti, trebalo malo korigovati u svetlu savremenih standarda.
- Imalo bi tu još razloga za zamerke, ali ovo zaista nije trenutak za to. Zbog toga ću ponoviti ocenu da je BIA napravila korak na pravom putu. Taj korak baca na odnos vlasti prema javnosti gotovo paradoksalno svetlo. Sada BIA, od koje valjda niko ne očekuje da prednjači u transparentnosti, ima objavljen i ažuran Informator, a ako bacite pogled na sajtove državnih organa videćete da mnogo njih još nema informatore, a o neažurnosti objavljenih, čak i kad su u pitanju najviši državni organi, da i ne govorimo. To znači da se odnos vlasti prema javnosti teško i sporo menja. Očito je da je pored svih napora Poverenika za svaku ozbiljnu promenu na tom planu nužan i snažan pritisak javnosti - zaključuje Rodoljub Šabić.