POVERENIK
ZA INFORMACIJE OD JAVNOG ZNAČAJA
I ZAŠTITU PODATAKA O LIČNOSTI

logo novi


POVERENIK
ZA INFORMACIJE OD JAVNOG ZNAČAJA
I ZAŠTITU PODATAKA O LIČNOSTI



logo novi

POVERENIK
ZA INFORMACIJE OD JAVNOG ZNAČAJA I ZAŠTITU PODATAKA O LIČNOSTI

Zastarelo
Čitaj mi

Izvor: Dnevnik

Rodoljub Šabić nije u potpunosti zadovoljan Predlogom Zakona o zaštiti ličnosti

Poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić ocenio je juče značajnim napore Vlade Srbije da zakonski uredi oblast zaštite podataka o ličnosti, ali i upozorio da se nekim od predloženih rešenja može izigrati zajamčena zaštita, pa ih treba preispitati, menjati ili eliminisati. On je agenciji Beta kazao da se Predlog zakona u najvećoj meri zasniva na standardima afirmisanim u demokratskom svetu, ali i naveo da se ne sme "preći preko toga da sadrži i pojedine odredbe koje mogu predstavljati osnov za relativizovanje, pa čak i potpuno izigravanje zaštite podataka o ličnosti u nekim slučajevima".

"To se, pre svega, odnosi na odredbu koja predviđa mogućnost da organi bezbednosti, iz vrlo fluidno definisanih, 'rastegljivih' razloga, organu nadležnom da obezbeđuje zaštitu podataka o ličnosti mogu uskratiti mogućnost uvida u podatke, zbirke podataka, dokumentaciju, pa čak i prostorije", kazao je Šabić agenciji Beta. Prema njegovoj oceni, ogranič enja koja se predviđaju u članu

45. zapravo isključuju moguć nost zaštite podataka o ličnosti, "posebno što nije jasno šta bi moglo predstavljati pravni, pa ni logički osnov za ovakvo rešenje". "Budući da se kao organ nadlež an da obezbeđuje zaštitu podataka o ličnosti predviđa Poverenik za informacije, posebno je kontroverzno to što se ovakvom odredbom otvara mogućnost za osporavanje prava koje mu je garantovano Zakonom o slobodnom pristupu informacijama, a to je neograničeno pravo na uvid u svaki nosač informacija koji poseduje neki organ vlasti", naglasio je Šabić.

Poverenik je upozorio da su i u slučaju "isključene moguć nosti zloupotrebe ovih odredbi", što je ocenio nerealnim, "one bile u suprotnosti sa osnovnim ciljem donošenja zakona " obezbeđenjem delotvorne zaštite podataka o ličnosti".

"Osim toga, ovakva ograničenja su i u očiglednoj suprotnosti sa ovlašćenjima i položajem koje nezavisni organi nadlež ni za zaštitu podataka o ličnosti imaju i prema Protokolu uz Konvenciju o zaštiti lica u odnosu na automatsku obradu ličnih podataka, koji smo potpisali i čija ratifikacija, iz istih razloga iz kojih je donošenje zakona predloženo po hitnom postupku, takođe neposredno predstoji", dodao je Šabić. Vlada Srbije je 17. jula uputila u skupštinsku proceduru Predlog zakona o zaštiti podataka o ličnosti koji uređuje zaštitu, obradu i korišćenje podataka o ličnosti i obezbeđuje pravo na privatnost, saopšteno je nakon sednice. Zakonski predlog je u februaru upućen u proceduru, ali ga je vlada na prvoj sednici po izboru povukla sa još sedmdesetak predloga.

Predloženi zakon je deo paketa zakona čije je usvajanje neophodno za proces liberalizacije viznog režima i stavljanje Srbije na belu šengensku listu.

Zbirni mesečni statistički podaci

na dan 31.10.2024.

U PROCEDURI: 16.095

OBRAĐENO: 165.773

Opširnije...