Ovo su samo neke od novina koje bi trebalo da se nađu u budućem zakonu o tajnim informacijama, a čiji su model predstavili juče autori, profesor dr Vladimir Vodinelić, mr Dejan Milenković i Rodoljub Šabić, poverenik za informacije od javnog značaja. Samo dve-tri zemlje Evrope nemaju savremeni zakon o tajnama, ali i onaj o slobodnom pristupu javnim informacijama valjalo bi dopuniti.
Šabić je, recimo, primetio da je za njegovu primenu ključno da postoji politička volja, ali i mehanizmi odgovornosti za nepoštovanje propisa. Za tri godine bilo je više hiljada prekršaja tog zakona, procesuirano je stotinak, ali kaže da je svega pet kažnjeno. Vladi koja je nadležna da sprovede odluke poverenika upućeno je nekoliko desetina takvih zahteva, ali nije sprovela nijedan.
Ubuduće predlaže se da, umesto ovlašćenog lica za pristup informacijama, bude odgovoran starešina državnog organa, kao i da se uvede institut insajdera ili duvača u pištaljku. Reč je o licu koje, uprkos radnoj obavezi da određene informacije čuva kao tajnu, takve informacije učini dostupnim javnosti u slučajevima korupcije i sličnih nezakonitih radnji, a insajder ne bi bio pozivan na odgovornost.
Koalicija za slobodu pristupa informacijama koja okuplja više nevladinih organizacija namerava da u najskorije vreme počne da prikuplja potpise građana Srbije kako bi obezbedila da se modeli ovih zakona nađu što pre u srpskom parlamentu.