Izvor: Večernje novosti
Rodoljub Šabić, poverenik za informacije od javnog značaja
Dve godine niko nije kažnjen za kršenje zakona. Najzatvoreniji do sada bili BIA i Ministarstvo za kapitalne investicije
OD Skupštine Srbije dobio je mandat da nastavi gde je stao. Rodoljub Šabić, novi-stari poverenik za informacije od javnog značaja, od parlamenta očekuje i hitno usvajanje bar tri zakona koja će mu olakšati posao. Za uzvrat, obećava sukob sa svima, pa i sa partijama koje ćutanjem budu odgovarale na ono što javnost zanima.
Šabić kaže i da mu je drago što su za njega glasala 144 poslanika, mada prvo pominje dobre ocene koje je dobio od građana, oba novinarska udruženja, predstavnika Evrope...
- Šta ste propustili, a planirani ste da uradite u prethodnom mandatu?
- Nisam uspeo da animiram druge da rade svoj posao. Recimo, kad postoji problem, Vlada Srbije treba da obezbedi izvršenje naših odluka. To dosad uopšte nije funkcionisalo. Gotovo dve godine niko nije kažnjen zbog kršenja zakona, jer nadležno Ministarstvo za kulturu i informisanje nije podnosilo prekršajne prijave. Nisam uspeo ni u nameri da se donesu potrebni zakoni.
- Koje propise pod hitno treba usvojiti?
- Nedostaju zakoni o zaštiti podataka o ličnosti, o klasifikaciji tajnih podataka, o postupanju sa dosijeima tajnih službi...
- Znači li to da ste nezadovoljni saradnjom sa Vladom?
- Nije tu reč o saradnji, već o primeni zakona. I nemam ja šta da budem zadovoljan ili nezadovoljan. Zakon je predvideo pravo da se dobije informacija, predviđeno je i pravo žalbe povereniku. Zakon kaže da onaj kome poverenik naloži da dostavi informaciju, to treba da uradi ili će Vlada obezbediti izvršenje.
- Ko se pokazao kao najotvoreniji za javnost?
- Prošle godine, odlukom žirija, koji su činili predstavnici nevladinih organizacija i novinara, nagradu je dobilo Ministarstvo za nauku i tehnologiju.
Uočljiv je napor i cele mreže trgovinskih sudova da uspostave bolju komunikaciju s javnošću. Ima lepih primera i po unutrašnjosti.
- A, ko vam je zadavao najviše problema?
- U izveštaju koji smo podneli Skupštini, kao primer ministarstva koje je imalo ozbiljnih problema u primeni zakona, navedeno je Ministarstvo za kapitalne investicije. BIA je, praktično, ignorisala zakon, nisu izvršavali ni najelementarnije obaveze. Zato su to činili mnogo važniji organi, poput parlamenta, predsednika Republike, Vlade...
- Rekli ste da je vaš posao da se sukobljavate sa vlašću kad zatreba...
- To je zadatak svakog poverenika, ombudsmana, svakog komesara za zaštitu ljudskih prava ili za zaštitu podataka.
- I, očekujete pobedu?
- Govorimo o pravu građana da znaju šta radi vlast koju su oni izabrali i kako se troši novac koji ti isti građani izdvajaju plaćajući porez. Zato duboko verujem da ta ideja mora da pobedi.
Antrfile : BIĆE POJAČANjA - DA li ste zadovoljni koliko ste novca dobili ove godine iz budžeta?
- Biće dovoljno novca. Poverenik je sve vreme, umesto sa 21, radio sa šestoro ljudi. Moraću da pojačam tim, jer je “poplava” predmeta. Ima ih više od tri hiljade. Ko zna šta je upravni postupak, zna da to ne može da se reši sa tako malim brojem ljudi.