POVERENIK
ZA INFORMACIJE OD JAVNOG ZNAČAJA
I ZAŠTITU PODATAKA O LIČNOSTI

logo novi


POVERENIK
ZA INFORMACIJE OD JAVNOG ZNAČAJA
I ZAŠTITU PODATAKA O LIČNOSTI



logo novi

POVERENIK
ZA INFORMACIJE OD JAVNOG ZNAČAJA I ZAŠTITU PODATAKA O LIČNOSTI

Zastarelo
Čitaj mi

Izvor: Blic

Naša zemlja je potpisnica Konvencije SE o visokotehnološkom kriminalu. Usvojili smo i zakon o „sajber kriminalu“, a nedavno su formirana posebna odelenja policije, suda,  i tužilaštva. Iako nedovoljno čvrsti, nesigurni, ovi prvi koraci ipak govore o nastojanju države da se suprotstavi zlu u kibernetičkoj sferi, a tim i u prilog odgovornom odnosu prema  glavnom globalnom fenomenu današnjice.    

Naravno, za ocenu o odgovornom odnosu, uz spremnost za suprotstavljanje zlu, još je važnija rešenost da se ono što je dobro u „sajber prostoru“ koristi i unapredi. Internet je učinio dostupnim do juče nezamislive količine informacija. I organi vlasti širom sveta, svakodnevno „dižu“ na internet baze podataka nastalih u njihovom radu. Hiljade naučnika ih koriste. One su osnov za pravne, ekonomske i političke procene. Istaživačko novinarstvo se zasniva na njima. Sloboda pristupa ovim podacima je afirmisana kao efikasan mehanizam za kontrolu vlasti i borbu protiv korupcije. Korist je nesporna i očigledna.

Zato je zabrinjavajuće što veoma malo naših organa vlasti ima Informatore o svom radu na internetu. O kvalitetu da ne govorimo. Uz sve logističke, kadrovske, finansijske i druge probleme, to ne bi smelo biti tako. Očigledno nam treba pravi odgovor na pitanje -  zašto svima očiglednu korist, mi „ne umemo“ da prepoznamo?

Poverenik za informacije

Zbirni mesečni statistički podaci

na dan 31.10.2024.

U PROCEDURI: 16.095

OBRAĐENO: 165.773

Opširnije...