Izvor: Glas javnosti
BEOGRAD - Poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić juče je dostavio Skupštini godišnji izveštaj o sprovođenju Zakona o pristupu informacijama, u kome se navodi da je tokom prošle godine došlo do četvorostrukog rasta broja žalbi građana, nevladinih organizacija i medija.
Šabić je u izveštaju ustanovio da je najdrastičniji primer kršenja zakona bila Bezbednosno-informativna agencija, koja je, u šest slučajeva, odbila da dostavi tražene podatke, uključujući i one o broju prisluškivanih građana, čak i pošto je Vrhovni sud odbio njenu tužbu.
BIA nije dostavila ni godišnji izveštaj o primeni zakona o pristupu informacijama, ni izveštaj o radu, zbog čega Šabić ocenjuje da se "nikom ne bi smelo tolerisati da sam sebe izuzima od primene zakona. Onaj ko to čini, poigrava se ne samo konkretnim zakonom nego principom zakonitosti i autoritetom Narodne skupštine".
Apostrofirajući najnegativnije primere iz prošle godine, Šabić je Narodnu skupštinu obavestio i o slučaju "Jat ervejza", koji je, uprkos rešenju poverenika, odbio da Glasu javnosti dostavi ugovor sa "Erbasom". Ministarstvo za kapitalne investicije i drugi organi su takođe odbili da dostave tražene podatke vezane za prodaju "Mobtela", javnosti su uskraćeni podaci i o nabavci švedskih lokomotiva, zatim platama i naknadama u NIS-u, Aerodromu "Nikola Tesla" i Tanjugu i o troškovima arbitraže u Cirihu u sporu oko vlasništva u "Mobtelu".
Šabić je istakao da su dva najveća problema u sprovođenju zakona nefunkcionisanje prekršajne odgovornosti, jer se tek nedavno krenulo sa pokretanjem prekršajnih postupaka, ali i nespremnost vlade da obezbedi izvršenje odluka poverenika.