Izvor: Glas javnosti
U PROTEKLE TRI GODINE GRAĐANI PODNELI 1.500 TUŽBI SUDU U STRAZBURU
Poverenik za informacije od javnog značaja Srbije Rodoljub Šabić izjavio je juče da su građani Srbije u protekle tri godine podneli više od 1.500 tužbi Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu, što ukazuje da u zemlji nije urađeno sve što je potrebno ni na institucionalnom ni na normativnom planu.
U pisanoj izjavi povodom trogodišnjice stupanja na snagu Zakona o ratifikaciji Evropske konvencije o ljudskim pravima, koju je prenela Srna, Šabić ističe da bi na institucionalnom planu bilo važno da se, odmah nakon izbora u Srbiji, aktivira Ustavni sud i Ombudsman.Šabić navodi da na normativnom planu treba zakonski potpuno isključiti mogućnost kontrole medija od strane vlasti i pretnje krivične odgovornosti za javnu kritiku.
„Na normativnom planu treba obezbediti pretpostavke za izvršenje odluka Evropskog suda za ljudska prava i otkloniti i demistifikovati barijere koje ometaju pristup javnosti informacijama od javnog interesa i slično“, ističe Šabić.
On ukazuje da će trebati vremena da taj normativni deficit bude eliminisan i da je zbog toga važno da organi vlasti, neposrednom primenom Konvencije, kad god je to moguće, otklone negativne posledice.
„Potrebno je više, seriozno i kontinuirano raditi na podizanju nivoa znanja zaposlenih u organima vlasti o evropskim standardima ljudskih prava, a posebno o stavovima izraženim kroz odluke Evropskog suda za ljudska prava koji su osnov za tumačenje odredbi konvencije“, navodi Šabić.
On ukazuje da to govori da je potrebno više, seriozno i kontinuirano raditi na podizanju nivoa znanja zaposlenih u organima vlasti o evropskim standardima ljudskih prava i posebno o stavovima izraženim kroz odluke Evropskog suda za ljudska prava koji su osnov za tumačenje odredbi konvencije.
Antrfile : Konvencija o ljudskim pravima
Šabić je podsetio da ratifikovanje Evropske konvencije o ljudskim pravima podrazumeva pravo građana da se pozivaju na Konvenciju pred domaćim sudovima i drugim državnim organima i da traže od njih da je neposredno primenjuju, kao i da Evropski sud za ljudska prava u Strazburu predstavlja poslednju instancu u zaštiti ljudskih prava.
„Kad su u pitanju sloboda misli i izražavanja, odnosno sloboda medija, sloboda prijema i distribucije informacija i sloboda pristupa informacijama koje su u posedu vlasti izuzetno su retki slučajevi neposredne primene konvencije“, ističe Šabić.