POVERENIK
ZA INFORMACIJE OD JAVNOG ZNAČAJA
I ZAŠTITU PODATAKA O LIČNOSTI

logo novi


POVERENIK
ZA INFORMACIJE OD JAVNOG ZNAČAJA
I ZAŠTITU PODATAKA O LIČNOSTI



logo novi

POVERENIK
ZA INFORMACIJE OD JAVNOG ZNAČAJA I ZAŠTITU PODATAKA O LIČNOSTI

Zastarelo
Čitaj mi

Izvor: Glas javnosti

Viržini Žuan: U Srbiji se moraju poštovati zakoni iz oblasti medija

Uticaj države da bude ograničen!

BEOGRAD - Srbija ima izuzetne profesionalce u oblasti medija, ali, da bi se našla "rame uz rame" sa ostalim evropskim zemljama, neophodno je da se u potpunosti poštuju svi zakoni, izjavila je Viržini Žuan, šef Odeljenja za medije Misije Oebsa u Beogradu.    

U intervjuu agenciji Beta, na kraju svog trogodišnjeg mandata, Žuanova je rekla da profesionalci jesu odlična prilika za zemlju, ali da to nije dovoljno kako bi se stanje u medijima popravilo.

Buduće izmene i usvajanje novih akata moraju se obaviti na transparentan način i uz konsultacije stručne javnosti. Ona je naglasila da država mora imati pozitivnu ulogu prema medijima kada se uspostavlja zakonski okvir u kojem mediji mogu da funkcionišu na slobodan i profesionalan način, ali da onog trenutka kada se to dogodi, kada su jasne sve obaveze i garancije, i kada se one poštuju, bilo kakav uticaj države treba da bude ograničen. Prema njenim rečima, Misija Oebsa je uspostavila vrlo dobru saradnju sa ministrom za kulturu i medije Draganom Kojadinovićem na početku njegovog mandata 2004. godine.

Komentarišući transformaciju RTS-a u javni servis građana, Žuanova je kazala da niko ne može očekivati da se taj proces u potpunosti završi za nekoliko meseci jer RTS ima puno obaveza prema svim segmentima društva koje mora da ispuni. Prema njenim rečima, unutar RTS-a se sada sprovodi veliki posao na uspostavljanju nove strukture posle čega će doći do promene programskog sadržaja, a sam proces transformacije trajaće duže vreme kako bi ta televizija opravdala činjenicu da je javni servis.

Žuanova je naglasila i da će privatizacija štampanih i elektronskih medija u vlasništvu lokalnih vlasti, koja je u toku, uticati na sređivanje situacije na medijskoj sceni u Srbiji.

Komentarišući saradnju sa Republičkom radiodifuznom agencijom, Žuanova je rekla da je ona u početku bila uspešna. Neslaganja su počela posle raspisivanja konkursa, mi smo imali neke primedbe koje smo i tada iznosili javno, navela je Žuanova i podsetila da su zabrinutost zbog podele dozvola tada izrazila i profesionalna udruženja novinara, emitera, kao i druge međunarodne organizacije.

U julu 2006, prema njenim rečima, Oebs se protivio načinu na koji su donete izmene i dopune Zakona o radiodifuziji, smatrajući da je trebalo odvojiti vreme za javnu raspravu sa svim zainteresovanim stranama i međunarodnim institucijama, ali da je, umesto toga, rasprava izostala, a izmene i dopune su se našli na glasanju po hitnom postupku.

DOBAR ZAKON O DOSTUPNOSTI INFORMACIJA

Zakon o dostupnosti informacija od javnog značaja veoma je dobar i ima napretka u njegovoj implementaciji, ocenila je Viržini Žuan, šef Odeljenja za medije Misije Oebsa. Ona je u intervjuu agenciji Beta rekla da primena tog zakona predstavlja izazov jer je pristup dokumentima koja su u posedu državnih organa i javnih službi nešto potpuno novo u Srbiji. Da ima napretka u njegovoj primeni pokazuje i činjenica da Kancelarija poverenika za informacije od javnog značaja Rodoljuba Šabića uspešno rešava oko dve trećine pristiglih žalbi .

Zbirni mesečni statistički podaci

na dan 31.10.2024.

U PROCEDURI: 16.095

OBRAĐENO: 165.773

Opširnije...