POVERENIK
ZA INFORMACIJE OD JAVNOG ZNAČAJA
I ZAŠTITU PODATAKA O LIČNOSTI

logo novi


POVERENIK
ZA INFORMACIJE OD JAVNOG ZNAČAJA
I ZAŠTITU PODATAKA O LIČNOSTI



logo novi

POVERENIK
ZA INFORMACIJE OD JAVNOG ZNAČAJA I ZAŠTITU PODATAKA O LIČNOSTI

Zastarelo
Čitaj mi

Izvor: Danas

Danas -  Beograd - Čelnici Transparentnost Srbija, Vladimir Goati i Nemanja Nenadić, upozorili su da je korupcija u Srbiji dobila alarmantne razmere i kao dokaz naveli da je, prema izveštaju Svetske banke, došlo do ekspanzije korupcije između 2002. i 2005. Prema rečima Goatija u državi bi morala da se "upale sva crvena svetla" jer strani investitori na ove izveštaje obraćaju veliku pažnju.

Goati je ukazao na to da su stranke Zakon o finansiranju političkih partija "majstorski učinile" potpuno neupotrebljivim i da su apsolutno zaštićene. Kao glavni problem on je naveo da su samo tri stranke dostavile kompletan finansijski izveštaj o radu i da se ne zna ko je zadužen za eventualno sankcionisanje.    

- Partije nisu odgovorne, ne žele, to je centar korupcije, glava hobotnice - ocenio je Goati na konferenciji za novinare, ukazujući da primenu tog zakona kontrolišu dva organa - skupštinski Odbor za finansije i Republička izborna komisija, što je "preporuka za neuspeh".

Prema njegovim rečima, partije su iskoristile i nesaglasnost Zakona o finansiranju političkih partija i Zakona o računovodstvu, pa su se "provukle kroz tu pravnu nejasnoću" i najveći broj njih izbegao je da ispuni obaveze. Neke partije su dostavile delimične izveštaje, samo sedam o prilozima većim od 6.000 dinara, jedna samo o imovini, a neke partije nisu dale ni mišljenje ovlašćenog revizora, precizirao je on.

Nemanja Nenadić je upozorio da Zakon o finansiranju partija nije jedini koji se krši. Naveo je i Zakon o sprečavanju sukoba interesa, jer odbor nadležan za njegovo sprovođenje radi u lošim uslovima, bez adekvatnog prostora i pod političkim pritiscima. Ukazao je i na probleme poverenika za informacije zbog neaktivnosti državnih organa u sprovođenju Zakona o slobodnom pristupu informacijama. M. M.

Nedostaje pravo ispitivanje imovine     

Ukazujući da Odbor za sukob interesa nema ovlašćenja da utvrđuje poreklo imovine, Nenadić je naveo da će biti zanimljivo kako će se rešiti upoređivanje podataka Odbora i Poreske uprave koja najavljuje unakrsno ispitivanje imovine. Nenadić kaže da Srbija nema klasično utvrđivanje porekla imovine, već se ova akcija svodi na neplaćanje poreza na nešto što je moralo da bude plaćeno ranije. On rešenje vidi u uvršćavanju u zakon konvencije UN, čiji je i Srbija potpisnik, da je sticanje imovine za koju ne postoje dokazi kažnjivo delo. "Tada se, na primer, cariniku ne bi dokazivalo primanje mita, već bi se uporedila njegova plata s imovinom", kazao je Nenadić.

Zbirni mesečni statistički podaci

na dan 31.10.2024.

U PROCEDURI: 16.095

OBRAĐENO: 165.773

Opširnije...