POVERENIK
ZA INFORMACIJE OD JAVNOG ZNAČAJA
I ZAŠTITU PODATAKA O LIČNOSTI

logo novi


POVERENIK
ZA INFORMACIJE OD JAVNOG ZNAČAJA
I ZAŠTITU PODATAKA O LIČNOSTI



logo novi

POVERENIK
ZA INFORMACIJE OD JAVNOG ZNAČAJA I ZAŠTITU PODATAKA O LIČNOSTI

Zastarelo
Čitaj mi

Izvor: Danas

Povodom primedaba poverenika Šabića na Predlog zakona o policiji

Izvor: Danas

Danas -  Kada policija sme da ćuti

Interes javnosti za informacije kojima raspolaže MUP mora da se pomiri sa pravom pojedinca na zaštitu ličnosti - kaže za Danas policiolog Bogoljub Milosavljević   

Beograd - Kabinet poverenika za informacije od javnog značaja upozorio je da bi poslanici u Skupštini Srbije trebalo da amandmanima izmene član 5. Predloga zakona o policiji "učine ga jasnijim i preciznijim i otklone mogućnost da, makar i indirektno, budu dezavuisana pojedina rešenja sadržana u Zakonu o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja".

- Pojedine odredbe člana 5. Predloga zakona o policiji su kontroverzne. Tumačenjem tih odredaba na određen način, obaveze policije kao državnog organa mogle bi biti znatno redukovane u odnosu na obaveze koje imaju svi drugi državni organi - ističe se u saopštenju Kabineta.

Poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić kaže za Danas da je povodom Predloga zakona o policiji predsedniku Odbora Skupštine Srbije za kulturu i informisanje Aleksandru Lazareviću poslao pismo u kojem izražava nadu da će poslanici amandmanima intervenisati na član 5.

- Nadam se da će poslanici otkloniti mogućnost da se, zbog fluidnog načina kojim Predlog utvrđuje obaveze policije u vezi sa informisanjem, redukuje krug prava koji je regulisan Zakonom o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja - ističe Šabić.

Postoji mogućnost, smatra Šabić, da se stvori osnov za uskraćivanje informacija.

- Zakon o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja izričito isključuje potrebu da bilo ko dokazuje interes za pristup informacijama. Ne postoji pojam "osnovanog interesa". Zakon o slobodnom pristupu informacijama poznaje mogućnost da se pristup informaciji ograniči, ako je ona poverljiva, uz uslov da bi njenim odavanjem mogle da nastupe teške pravne posledice - ističe Šabić.

- Interes javnosti za informacije kojima raspolaže MUP mora da se pomiri sa pravom pojedinca na zaštitu ličnosti - kaže za Danas policiolog Bogoljub Milosavljević.

To je jako osetljivo, nije reč o informacijama za javnost, njihovi vlasnici su ljudi na koje se one odnose. Treba, dakle, tražiti balans između prava javnosti da sazna i prava pojedinca.

Bogoljub Milosavljević konstatuje da je sprečavanje policije da široko tumači stepen poverljivosti informacija problem u svim državama sveta.

- Pitanje je vremena kada informacije mogu da se daju, ali i interesa istrage, jer većina informacija koje poseduje policija ne može da se saopšti. Zakon treba da stvori načela za klasifikovanje informacija; koje informacije o policiji policija može da čuva, u kojim evidencijama, kako rukuje njima i kada pojedinci imaju pravo na uvid - kaže Bogoljub Milosavljević. B. T.

 

Zbirni mesečni statistički podaci

na dan 31.10.2024.

U PROCEDURI: 16.095

OBRAĐENO: 165.773

Opširnije...