POVERENIK
ZA INFORMACIJE OD JAVNOG ZNAČAJA
I ZAŠTITU PODATAKA O LIČNOSTI

logo novi


POVERENIK
ZA INFORMACIJE OD JAVNOG ZNAČAJA
I ZAŠTITU PODATAKA O LIČNOSTI



logo novi

POVERENIK
ZA INFORMACIJE OD JAVNOG ZNAČAJA I ZAŠTITU PODATAKA O LIČNOSTI

Zastarelo
Čitaj mi

Izvor: Danas

Danas -   Neophodni zakoni o privatnosti, tajnama i otvaranju arhive BIA

Beograd - Osim Zakona o slobodnom pristupu informacijama, nužno je doneti zakone o privatnosti, tajnama i otvaranju arhiva tajnih službi, kaže za Danas poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić, govoreći o problemima u radu Povereništva.

On navodi da bi zakonom o privatnosti bila jasno definisana ova oblast i rešene nedoumice, kao na primer, da li se privatnost nosilaca javnih funkcija može povrediti na isti način, kao i onih koji to nisu.

Šabić smatra da podaci, kao na primer, o imovini osoba koje su na funkcijama, moraju biti dostupni javnosti. On ocenjuje da je u ovoj fazi demokratije u kojoj se nalazi Srbija, neophodan taj zakon, kako bi se povratilo poverenje ljudi, a ujedno sprečila korupcija. Srbija, takođe za razliku od svih evropskih zemalja nema i zakon o tajnama i njihovoj klasifikaciji.

Umesto Zakona imamo ogromni konglomerat podzakonskih akata, tako da se nijedan srpski stručnjak, ne bi usudio da definiše, šta je to tajna. Ne postoji tačno utvrđena procedura kako nešto postaje tajna, tako da se to često zloupotrebljava za prikrivanje aljkavosti i nemara, ali i korupcije i kriminala. U ovoj zemlji tajna je često ono na šta se stavi pečat - kaže poverenik.

Sagovornik Danasa ističe da je kao poverenik često imao sukobe sa državnim organima jer je davao naloge da se dokumenti koji nose oznaku tajne učine javnim. Prema njegovim rečima on nema nikakve dileme da je u tom pogledu u pravu jer tako Zakon predviđa. Zakon predviđa slučajeve kada je moguće ograničiti pristup javnosti, ukazuje Šabić i dodajući da je to normalno i za najdemokratičnija društva. Međutim nepohodno je definisanje kriterijuma tajnosti i vremenski rok u kome tajnost važi. On navodi primer BIA čiji dokumenti koji su stariji više od šezdeset godina su još uvek tajna.

- Srbija je takođe poslednja postkomunitička država koja nije otvorila arhive tajnih službi. Krajnji je trenutak da izaberemo model zakona iz tog ogromnog aresnala primenjenih modela zakona u svetu - kaže Šabić.

Prema njegovim rečima, osim nedostatka komplementarnih zakona, probleme u radu Povereništva predstavljaju i edukacija, pitanje kazni za prekršioce, kao i kontrola izvršenja naloga poverenika.

Šabić ističe da je problem neshvatanja propisa, nastao od početka primene Zakona o slobodnom pristupu informacija. Kako napominje, tim aktom su propisani najviši standardi iz te oblasti, ali koji "u potpunoj su suprotnosti sa srpskim mentalitetom, navikama građana i organa vlasti". Šabić podvlači da je stoga bilo neophodno raditi na opštoj edukaciji građana, medija, ali i organa vlasti. I.Pejčić

Problem prostora i broja zaposlenih

- Apsurdno je to što Povereništvo ima saglasnost Skupštine Srbije da poveća broj zaposlenih na dvadeset, čak je i novac obezbeđen, ali jednostavno nemamo dovoljno prostora. Iako sam više puta zahtevao od Vlade Srbije i Direkcije za imovinu, da se reši problem prostora, on nije obezbeđen. Tako je nastala paradoksalna situacija da je stvoren problem od onoga što nikako ne bi trebao da bude problem - kaže Šabić. Inače, u povereništvu trenutno radi šest osoba.

Zbirni mesečni statistički podaci

na dan 31.10.2024.

U PROCEDURI: 16.095

OBRAĐENO: 165.773

Opširnije...