Izvor: "Glas javnosti"
GRAĐANI SRBIJE SVE VIŠE KORISTE PRAVO NA SLOBODAN PRISTUP INFORMACIJAMA OD JAVNOG ZNAČAJA
Rodoljub Šabić, Poverenik za informacije od javnog značaja, tvrdi da su zahtevi pojedinaca, medija i političkih partija za informacijama koje imaju javni značaj u stalnom porastu
BEOGRAD - Građani Srbije sve više koriste pravo na slobodan pristup informacijama od javnog značaja, ali je neophodno povećati poštovanje i primenu tog zakona u lokalnim sredinama, ocenjeno je juče na raspravi o javnoj kontroli rada državne uprave. Rodoljub Šabić, poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, rekao je da su zahtevi pojedinaca, medija, organizacija, pa i političkih partija, za informacijama koje imaju javni značaj u stalnom porastu.
Na skupu, na kome je predstavljena analiza primene pet ključnih zakona koji predstavljaju mehanizme za kontrolu vlasti, Šabić je rekao da su organi uprave i javne službe obavezni da informacije o radu objavljuju, čak i da ih nude pre nego što im budu zvanično zatražene. Treba insistirati na ostvarenju prava koje je utvrđeno zakonom i Ustavom. Objavljivanje informacija ne sme da zavisi od nečije dobre volje, jer je to obaveza koju propisuje zakon - rekao je Šabić.
Saša Janković, Zaštitnik građana, ukazao je da u Srbiji postoji samo 12 lokalnih ombudsmana, iako su mnoge opštine i gradovi doneli odluku o osnivanju te službe i ocenio da se na centralnom nivou vlasti situacija poboljšala. Janković je ukazao da se postavlja pitanje postojanja stvarne političke volje za uspostavljanjem kontrole vlasti, jer se ombudsmanima često prebacuje odgovornost i pripisuju ovlašćenja koja faktički nemaju.
Traže ocenu ustavnosti Zakona o zaštiti podataka
BEOGRAD - Rodoljub Šabić, poverenik za informacije od javnog značaja, podneće početkom sledeće nedelje Ustavnom sudu predlog za ocenu ustavnosti tri odredbe Zakona o zaštiti podataka o ličnosti. Prema njegovim rečima, osnov za obradu podataka o ličnosti može biti predviđen samo zakonom, a ne podzakonskim aktom, ali je problem nastao kada je takvo rešenje uneto u zakon neposredno pred njegovo usvajanje.
- To je i pravno i gramatički suprotno s ustavnom odredbom. Ne vidim prostora za dileme, ali njih možda u praksi ipak ima - rekao je Šabić.
Zaštitnik građana Saša Janković rekao je da je dosad u praksi dobijao pritužbe po osnovu tog zakona, ali da na njih nije reagovao, jer su one prepuštene Šabiću. prema njegovim rečima, u primeni Zakona o zaštiti podataka o ličnosti nema prostora za improvizacije, ali dilemu može predstavljati "činjenica da u jednoj odredbi drugačije nego Ustav govori o tome kada se i kako mogu prikupljati podaci o ličnosti".
Vojislav Milošević, predstavnik Evropskog pokreta u Srbiji, rekao je da u lokalnim sredinama javnost ne iskazuje volju da utiče na primenu Zakona o sukobu interesa, čije odredbe lokalni funkcioneri uopšte ne primenjuju.
- Građani lokalnih sredina izbegavaju da podnose zahteve za utvrđivanje sukoba interesa, ili da koriste druge mehanizme koje obezbeđuju zakoni, iz straha od zameranja javnim funkcionerima - tvrdi Milošević.
Stevan Lilić, profesor prava, rekao je da monitoring u 18 opština i gradova u Srbiji pokazuje da postoje značajne razlike između pojedinih sredina u Srbiji - od potpunog poštovanja do totalne blokade i ignorisanja zakonskih obaveza.
Analizirana je primena zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, o sprečavanju sukoba interesa, o javnim nabavkama, o zaštitniku građana i o lokalnoj samoupravi.