Повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности Родољуб Шабић је данас, у писмима упућеним председницима Удружења новинара Србије (УНС), Независног удружења новинара Србије (НУНС) и Независног друштва новинара Војводине (НДНВ), честитао свим новинарима у Србији 3. мај Светски дан слободе медија. Упућујући новинарима најбоље жеље за успех у раду Повереник је потврдио спремност и обавезу да им помогне у остваривању њихове важне друштвене функције. Наглашавајући да изградња демократског друштва неминовно подразумева одговарајућу позицију и улогу новинара и медија, Повереник је оценио да је потребно да држава уради много тога на том плану.
С тим у вези, Повереник Родољуб Шабић је изјавио и следеће:
„Новинари и медији се све више позивају на права из Закона о слободном приступу информацијама од јавног значаја и стављају га у функцију информисања најшире јавности. То је без сумње добро, али није добро што, без обзира на напредак, проблема још увек има много. Зато је крајње време да се озбиљно активирају механизми одговорности за кршење закона.
Прокламовани принципи јавности рада власти и E-government-a, обавезују власт да јавности пружи много више информација на најпогоднији начин, проактивно, јавним презентирањем расположивих база података и на Интернету. Постојећим нивоом електронске комуникације наше власти и јавности не можемо бити задовољни, ту се ствари морају много брже мењати.
Евидентно је и присуство различитих фактичких механизама имплицитне цензуре. Они морају бити потиснути јер је једна од најбитнијих претпоставки успешне демократске транзиције то да простор за деловање новинара и медија, и правно и фактички, доведемо у склад са принципима утврђеним у члану 10. Европске повеље о људским правима.
Приоритетна је обавеза државе и да новинарима обезбеди елементарну личну безбедност, што подразумева и обавезу да казни оне који ту безбедност угрозе. С тим у вези, не сме се заборавити на случајеве, у којима ни више година након смрти новинара ни јавност, ни истина, ни правда нису добили сатисфакцију. И због прошлости, и због будућности, изузетно је важно да буду коначно разрешени.“