Повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности, Родољуб Шабић је данас у писму упућеном министру здравља упозорио на неопходност и хитност доношења подзаконских аката предвиђених Законом о трансплантацији органа ради решавања отворених проблема у вези са заштитом података о личности у области донирања органа.
Оцењујући да није прихватљиво да донаторство органа, са хуманог аспекта изузетно важна активност, која је с разлогом предмет бројних промотивних кампања има за „другу страну медаље“ правну неуређеност и неусклађеност са законом, дакле недостатке који могу бити извор озбиљних ризика масовне повреде основних људских права и подсећајући да је на исте проблеме Министарство здравља упозоравао и средином прошле године, повереник Родољуб Шабић је изјавио и следеће:
„Још средином 2011. Повереник је спровео надзор над све три установе које врше промоцију добровољног давалаштва органа и издају донаторске картице - Војномедицинском академијом, Клиником за нефрологију Клиничког центра Ниш и Клиничким центром Војводине. Уз добру сарадњу са запосленима у наведеним установама које су поступиле у складу са мерама, које је Повереник одредио, неки недостаци су отклоњени.
Међутим, одређене а битне недостатке може отклонити искључиво Министарства здравља.
Закон о трансплантацији органа предвиђа обавезу министра да подзаконским актима уреди вођење евиденције, заштите података о даваоцу органа, образац донаторске картице, као и услове које треба да испуни установа која даје донаторску картицу, као и да пропише начин и поступак вођења и уписа давалаца органа у Јединствени републички регистар давалаца, чување и заштиту података, поступак приступа подацима, начин и поступак давања и чувања шифре итд.
Законски рок за доношење ових подзаконских аката је истекао са крајем прошле године и, имајући у виду досадашња негативна искуства за поштовањем рокова, поновно апелујем на њихово доношење у што краћем року, због евидентног ризика повреде права великог броја људи.
У постојећој ситуацији процедура обраде података даваоца крви и донатора органа не врши се на начин предвиђен законом, није јединствена за читаву територију Србије, а подаци донатора нису адекватно заштићени.
Обрада података о личности донатора органа врши се на начин који није у складу са законом, па би Повереник требало да забрани обраду, посебно имајући у виду да је реч о подацима које закон третира као тзв. нарочито осетљиве. Наравно да то због огромног хуманог значаја ове делатности нећу урадити, и зато још једном апелујем да министар без одлагања донесе потребне подзаконске акте.“