ПОВЕРЕНИК
ЗА ИНФОРМАЦИЈЕ ОД ЈАВНОГ ЗНАЧАЈА
И ЗАШТИТУ ПОДАТАКА О ЛИЧНОСТИ


logo novi


ПОВЕРЕНИК
ЗА ИНФОРМАЦИЈЕ ОД ЈАВНОГ ЗНАЧАЈА
И ЗАШТИТУ ПОДАТАКА О ЛИЧНОСТИ



logo novi

ПОВЕРЕНИК
ЗА ИНФОРМАЦИЈЕ ОД ЈАВНОГ ЗНАЧАЈА
И ЗАШТИТУ ПОДАТАКА О ЛИЧНОСТИ





Читај ми

03.12.2008.Повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности оцењује да би, са становишта остваривања и заштите људских права, било врло штетно уколико би актуелни сазив Народне скупштине Републике Србије пропустио да у периоду до конституисања новог сазива донесе неке, већ знатно раније припремљене, законе за чије неусвајање не постоје никакви оправдани разлози.

Повереник је посебно нагласио велики значај усвајања Закона о општем управном поступку, Закона о изменама и допунама Закона о заштитнику грађана и Закона о допунама Закона о ванпарничном поступку, и подсетио на чињеницу да се у процедури Скупштине налази још један број закона чије усвајање би било врло корисно, како са становишта остваривања приоритета у оквиру процеса приближавања ЕУ тако, што је посебно важно, и са становишта унапређења и заштите права наших грађана.

С тим у вези, повереник Родољуб Шабић је, поред осталог, изјавио и следеће:

„Усвајање Измена и допуна Закона о заштитнику грађана у овом тренутку сматрам можда најбитнијим. Наиме, њихово неусвајање би, у корелацији са другим околностима, могло имати за последицу и блокаду рада ове, са становишта заштите људских права, изузетно значајне институције.

Усвајање новог Закона о општем управном поступку Европска комисија, у оквиру процеса нашег приближавања ЕУ, сврстава у сам врх листе приоритета. А још важније је то што је закон дуго и сериозно припреман, прошао озбиљну јавну расправу, резултат чега је један квалитетан, модеран текст чије усвајање би представљало значајан допринос квалитетнијем раду великог броја органа власти и ефикаснијем остваривању права грађана у поступцима пред тим органима.

Усвајање допуна Закона о ванпарничном поступку омогућило би решавање вишегодишњег проблема „правно невидљивих лица“, и значајном, не малом броју наших суграђана дало шансу да се ослободе бројних проблема у вези са стицањем исправа о чињеницама идентитета.

Поред наведених закона Народној скупштини је достављен још један број предлога закона који по својој садржини објективно не би смели бити спорни са становишта вредносног система ни власти ни опозиције, а чије усвајање би, са становишта права грађана, могло бити веома корисно. Посланичке групе у Народној скупштини то би морале имати у виду, надам се и да хоће, и апелујем на њих да ове законе усвоје.“

Збирни месечни статистички

подаци

на дан 31.10.2024

У ПРОЦЕДУРИ: 16.095

ОБРАЂЕНО: 165.773

Опширније...