Повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности упутио је на адресе свих министара у Влади Републике Србије писмо у коме упозорава на обавезе које министарства, сходно Закону о слободном приступу информацијама од јавног значаја, имају према јавности.
Повереник је посебно нагласио обавезе које се односе на проактивно објављивање информација о раду органа власти у информаторима о раду на званичним електронским презентацијама органа власти.
Оцењујући да је тренутно стање информатора о раду на званичним презентацијама министарстава лоше и веома далеко од задовољавајућег, повереник је указао на потребу да министарства у што краћем року предузму активности којима ће се обезбедити да садржина информатора буде у складу са законом.
С тим у вези повереник Родољуб Шабић је изјавио и следеће:
„Објављивање Информатора о раду на званичним електронским презентацијама органа власти, са одговарајућом садржином и уредно ажурираних није ствар која може и сме да зависи од добре воље људи који руководе органима власти, већ обавеза утврђена законом и прецизирана одговарајућим Упутством које је Повереник за информације донео на основу закона.
Стањем информатора о раду министарстава никако не можемо бити задовољни. У извесној мери објашњење за то може се тражити у постизборним проблемима везаним за успостављање власти, у проблемима који су последица прекомпозиције одређених министарстава и сл., али та „оправдања" не могу бити валидна још дуго времена и стање се што пре мора мењати.
Према тренутном стању ствари, без обзира на законску обавезу, један број министарстава уопште нема никакве информаторе о раду, а један број њих на електронским презентацијама држи информаторе старих министарстава који садржински не одговарају ни структури, ни надлежностима ни овлашћењима које имају. Већина информатора последњи пут ажурирана је пре више месеци, а само једно једино министарство има Информатор који је заиста ажуран, на месечном нивоу.
Због таквог стања подсетио сам министре на њихове законске обавезе и упозорио на то да је необјављивање Информатора у складу са законом, поред осталог, и кажњив прекршај.
Коначно, независно од формалних обавеза, министарства би морала уложити максималан напор у афирмацију идеје транспарентности, јер је то услов да потврде прокламовану антикорупцијску политику Владе. Што брже, квалитетније и ажурније објављивање информација о раду, а поготово о располагању јавним новцем и ресурсима на свим нивоима, је битан услов за остваривање резултата у борби против корупције. Логична, необорива претпоставка је да министарства као најважнији органи извршне власти у томе треба да дају позитиван, а не негативан пример."